08.10.2020 Neljapäev

Valitsus toetas mahepõllunduse seaduse kooskõlastamist EL-i määrusega

Valitsus toetas mahepõllumajanduse seaduse ning taimede paljundamise ja sordikaitse seaduse muudatusi, millega viiakse seadus kooskõlla Euroopa Liidu (EL) mahepõllumajanduse määrusega.

Edaspidi on väikeses koguses pakendamata mahepõllumajanduslikke tooteid müüv isik, näiteks väike mahepood, vabastatud ettevõtte tunnustamise kohustusest ning piisab põllumajandus- ja toiduameti teavitamisest.
Edaspidi on väikeses koguses pakendamata mahepõllumajanduslikke tooteid müüv isik, näiteks väike mahepood, vabastatud ettevõtte tunnustamise kohustusest ning piisab põllumajandus- ja toiduameti teavitamisest. Foto: pixabay

Edaspidi on väikeses koguses pakendamata mahepõllumajanduslikke tooteid müüv isik, näiteks väike mahepood, vabastatud ettevõtte tunnustamise kohustusest ning piisab põllumajandus- ja toiduameti teavitamisest, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Tegemist on EL-i antud võimalusega, mille kohaselt võib liikmesriik teha erandi ettevõtjatele, kes müüvad pakendamata mahepõllumajanduslikke tooteid otse lõpptarbijale tingimusel, et nad ei tooda ega valmista ise selliseid tooteid ette, ei ladusta selliseid tooteid mujal kui ainult müügikohas, ei impordi selliseid tooteid kolmandast riigist ega kasuta selliseks tegevuseks alltöövõtjana teist ettevõtjat.

Pakendamata mahetoodete müük ei tohi ületada 5000 kilogrammi aastas, nende toodete müügi aastakäive ei tohi ületada 20 000 eurot või sertifitseerimise võimalik kulu olla ettevõtjale suurem kui 2 protsenti ettevõtja müüdud pakendamata mahepõllumajanduslike toodete kogukäibest.

Selleks, et takistada mahepõllumajandusele viitavate märgiste pettuslikku kasutamist, muudetakse tunnustamise otsuse kehtetuks tunnistamise aluseid ja suurendatakse rahatrahvi mahepõllumajandusele viitava märgistusega tavatoote teadliku turustamise eest.

Samuti viiakse eelnõuga seadus kooskõlla põllumajandusameti ning veterinaar- ja toiduameti baasil uue ameti ehk põllumajandus- ja toiduameti loomisega. Muudatused on pigem tehnilised, ameti senine nimi  asendatakse uuega.

Seadus jõustub 2022. aasta 1. jaanuaril, kuna EL-i mahepõllumajanduse määrust kohaldatakse alates sellest kuupäevast. Muudatused, mis on seotud kahe ameti ümberkorraldamisega, jõustuvad 2021. aasta 1. jaanuaril.

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes