27.09.2019 Reede

Riigikogu võttis menetlusse kuus eelnõu

Riigikogu juhatuse otsusega võeti neljapäeval menetlusse kuus eelnõu.
Riigikogu võttis menetlusse kuus eelnõu
Riigikogu võttis menetlusse kuus eelnõu Foto: SCANPIX

Menetlusse võeti valitsuse algatatud riigilõivuseaduse, isikut tõendavate dokumentide seaduse ja konsulaarseaduse muutmise seaduse eelnõu, millega soovitakse viia välisesinduses tehtavate toimingute eest kehtestatavad riigilõivud vastavusse tegelike kulutustega.

Riigilõivu, mida võetakse seaduste alusel tehtavate toimingute eest välisesinduses, tõstetakse nii, et see on 30 eurot kõrgem kui riigilõiv, mida võetakse sama toimingu tegemise eest Eestis. Eelnõu on välja töötatud eelkõige katmaks kulusid, mis on seotud taotluste vastuvõtmise, väljastamise ja postiteenuste kasutamisega. Kehtestatakse riigilõiv dokumentide väljastamise eest Eesti välisesinduses või aukonsuli kaudu, mis siiamaani on olnud tasuta teenus. Juhtivkomisjoniks määrati põhiseaduskomisjon.

Ühtlasi võttis riigikogu juhatus menetlusse valitsuse algatatud riikliku pensionikindlustuse seaduse täiendamise eelnõu, millega käsitletakse pärast pensionide indekseerimist pensionide baasosa tõstmist 7 euro võrra 1. aprillil 2020.

Pensioni baasosa tõstmine puudutab 2020. aastal ligi 330 000 inimest ja vähendab pensionäride suhtelise vaesuse määra 0,6 protsendipunkti võrra. Juhtivkomisjoniks määrati sotsiaalkomisjon.

Menetlusse võeti ka alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse ning sotsiaalmaksuseaduse, tulumaksuseaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse muutmise seaduse eelnõu, millega langetatakse tuleva aasta sigarettide ja suitsetamistubaka aktsiisitõusu 10 protsendilt 5 protsendile, muudetakse väikeõlletootja soodustusi ning kuumutatava tubakatoote määratlusega seonduvat. Lisaks täpsustatakse aktsiisikauba maksumärgistamise põhimõtteid. Juhtivkomisjoniks määrati rahanduskomisjon.

Veel võeti menetlusse 2019. aasta riigieelarve seaduse muutmise seaduse eelnõu, mis kajastab kokku 56 muudatust. Juhtivkomisjoniks määrati rahanduskomisjon.

Lisaks võeti menetlusse riigikogu liikmete Kalle Laaneti, Jürgen Ligi, Andrus Seeme, Kristen Michali, Erkki Keldo, Annely Akkermanni, Kristina Šmigun-Vähi, Urmas Kruuse, Vilja Toomasti, Jüri Jaansoni, Aivar Sõerdi, Ants Laaneotsa ja Toomas Kivimägi 25. septembril algatatud alkoholiseaduse muutmise seaduse eelnõu, mis näeb ette anda kohalikele omavalitsustele suuremad õigused oma territooriumil alkoholimüügi reguleerimiseks. Juhtivkomisjoniks määrati majanduskomisjon.

Teiste seas võeti menetlusse ka 2020. aasta riigieelarve seaduse eelnõu. Tuleva aasta riigieelarve eelnõu kulude maht on 11,6 ning tulude maht 11,8 miljardit eurot. Võrreldes tänavuse aastaga kasvavad kulutused ligikaudu 240 miljonit eurot ja tulud 760 miljonit eurot. Juhtivkomisjoniks määrati rahanduskomisjon.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes