17.02.2020 Esmaspäev

Veebirakenduse abil saab oma palka ametikaaslaste omaga võrrelda

Kas tead, kui palju teenivad su ametikaaslased?
Kas tead, kui palju teenivad su ametikaaslased? Foto: Unsplash

Võrdõigusvoliniku kantselei juhtimisel on juba sel aastal valmimas veebirakendus, mis võimaldab kõigil Eesti inimestel tasuta võrrelda oma palka ametikaaslastega, kirjutab portaal raha.geenius.ee. 

Rakendust saavad kasutada kõik Eesti inimesed, kes soovivad võrrelda oma ameti palka vastava piirkonna, valdkonna ja soo keskmisega," rääkis võrdõigusvolinik Liisa Pakosta Geeniusele.

Volinik loodab, et rakendus annab Eesti tööturule avatust ja läbipaistvust juurde ning aitab ka naistel kui seni läbivalt ka sama tööd tehes väiksemat palka saanutel olla edukam läbirääkimistel. Asi ei piirdu aga ainult palgaga, vaid aitab teha paremini informeeritud otsuseid pensioni kogumisel.

Näiteks kui ikka lapsega pikalt kodus olla, siis ongi pension väiksem. See aitab naistel ja poliitikakujundajatel mõista paljude otsuste mõju tuleviku pensionile," rääkis Pakosta.

Rakenduse aluseks võetakse riikliku töötamise registri andmed.

Sellisel kujul ei ole neid meie teada veel kasutajatele avalikuks tehtud, samuti pole neid meie teada varem teadustööks kasutatud," ütles Tartu Ülikooli majandusteaduskonna vanemteadur Jaan Masso Geeniusele.

Rakendus hakkab andma infot keskmiste palkade kohta, aga ka sissetulekuvahemike lõikes ehk infot on plaanis vähemalt graafilisel kujul näidata kogu palgajaotuse kohta. Andmeid näidatakse ametikoha järgi ning ka maakonna põhjal – et kasutaja saaks parima pildi just sellest, kuidas on lood just tema elukohas.

Masso nentis, et palgainfo detailsus sõltub suuresti sellest, kui palju vastaval ametialal inimesi vastavas maakonnas töötab. Näiteks Tallinnas ja Tartus võib palgainfo olemas olla väga detailselt ametialade kaupa, Hiiumaal aga veidi üldisemalt, sest paljudel detailsemalt defineeritud ametikohtadel töötavaid inimesi ei pruugi Hiiumaal olla lihtsalt piisavalt palju, et konfidentsiaalsusnõuetega vastuollu minemata palgainfot oleks võimalik avalikustada.

Toetajad

Suno 365 logo 10  

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Vebinar ee 300x500 maire otsus 3 gif

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes