19.07.2021 Esmaspäev

Uus töövahend aitab kriisiolukordades haavatavaid sihtrühmi tuvastada

Tartu Ülikooli (TÜ) ühiskonnateaduste instituudi kriisisotsioloogia uurimisrühma ja päästeameti spetsialistid on loonud töövahendi, mis aitab tõhusamalt suunata pääste- ja sotsiaalabi ning teavet mitmesuguste hädaolukordade ennetamisel ja lahendamisel.

 Loodud analüüsivahend võimaldab viia haavatavuse tegurid kokku kõnealuste andmebaasidega ja annab juhendi nende ristkasutamiseks, et saada teavet haavatavate sihtrühmade kohta.
Loodud analüüsivahend võimaldab viia haavatavuse tegurid kokku kõnealuste andmebaasidega ja annab juhendi nende ristkasutamiseks, et saada teavet haavatavate sihtrühmade kohta. Foto: pixabay

Seni ei ole Eestis üksikasjalikult hinnatud sotsiaalset haavatavust hädaolukordades ega planeeritud nende olukordade mõju leevendamist, teatas TÜ pressiesindaja. Koroonapandeemia näitas aga otsest vajadust analüüsivahendi järele, millega leida üles abivajajad ning selgemalt määratleda, millist infot ja tuge nad hädaolukorras vajavad. Projekti BuildERS raames loodud uus analüüsivahend pakub võimalust kriisihaavatavuse sotsiaalseid tegureid süstemaatiliselt analüüsida.

Kriisikogemused on pressiesindaja sõnul näidanud, et senine valdav arusaam teatud ühiskonnarühmade, näiteks vanurite ja puuetega inimeste haavatavusest on aegunud. Nagu ka koroonapandeemia kinnitas, võib igaüks teatud tingimustes olla haavatav ja seepärast peab igat liiki kriiside puhul haavatavuse allikaid ja mõjutatud inimesi eraldi analüüsima.

"Tüüpilise moodsa riigina on meil palju andmestikke ja registreid, mis peegeldavad inimeste erinevat haavatavust, ent seni ei ole kasutatud võimalust neid andmestikke hädaolukordadeks valmisoleku planeerimisel ja reageerimisel tööle panna,“ ütles TÜ kestlikkuse sotsioloogia kaasprofessor Kati Orru. Loodud analüüsivahend võimaldab viia haavatavuse tegurid kokku kõnealuste andmebaasidega ja annab juhendi nende ristkasutamiseks, et saada teavet haavatavate sihtrühmade kohta.

Aeg, mil haavatavaid inimesi tuvastati vaid jõulukaardisaajate nimestiku või sotsiaalteenuste kasutajate loetelu alusel, võiks olla ümber,

lisas ta.

Lõuna päästekeskuse juhi Margo Klaose sõnul võimaldab analüüsivahend määratleda haavatavuse allikad ja tegurid, mis haavatavust võimendavad. "Näiteks võib olla inimene haavatav seetõttu, et sidemastid on maas ja ta ei saa infot kätte, nagu juhtus viimase suurema tormi ajal Kagu-Eestis. Haavatavus võib ilmneda ka selles, et inimene ei saa kriisiinfost aru, kuna seda edastatakse talle võõras keeles või kanalis, või hoopis selles, et tal ei ole võimalik näiteks iseseisvalt ohupiirkonnast evakueeruda,“ rääkis Klaos.

Ühiskondade kerksusega tegeleva projekti BuildERS raames arutasid vahendi kasutamist TÜ ja päästeameti esindajad koos kriisihaldamise ekspertidega Riigikantseleist, päästeametist, siseministeeriumist, sotsiaalministeeriumist ning majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist. Sotsiaalse haavatavuse analüüsi vajadusele pööratakse tähelepanu ka äsja muudetud hädaolukorra seaduses.

BuildERS (Building European Communities’ Resilience and Social Capital) on rahvusvaheline teadus- ja arendusprojekt, mille partnerid Eestis on TÜ, päästeamet ja OÜ Positium. Projekt keskendub haavatavatele sihtrühmadele, kuid ka kogukondadele ja nende võimekusele abistada oma liikmeid. Peamine eesmärk on suurendada elanike sotsiaalset kapitali ja seeläbi nende kerksust. Projekti toetab Euroopa Liidu programm „Horisont 2020“.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255