21.04.2016 Neljapäev

Uuring: enamik noortest joob alkoholi esimest korda kodus

Alkoholiennetusprogrammi Efekt ülevaatest selgus, et ligi 70% alkoholi tarvitanud õpilastest oli seda esimest korda saanud kodust, kui vanemad andsid proovida.

Alkohol on noorte seas kõige populaarsem uimasti, selgus uuringust
Alkohol on noorte seas kõige populaarsem uimasti, selgus uuringust Foto: PM

Samuti selgus, et kui enamik noortest arvas, et vanemad on teadlikud nende alkoholitarvitamisest, siis tegelikult teadsid sellest alla poole vanematest.

„Alkohol on noorte seas kõige populaarsem uimasti – ligi pooled uuringus osalenud seitsmenda klassi õpilastest olid alkoholi vähemalt korra elu jooksul tarvitanud. Iga kolmas oli proovinud ka mõnda tubakatoodet,“ lausus tervise arengu instituudi vanemspetsialist Triin Sokk.

Lastel paluti hinnata ka oma vanemate alkoholitarvitamist. „Pooled lastest vastasid, et nende isad tarvitavad alkoholi iga nädal, iga neljas laps vastas, et seda teeb ema. Kui lastel paluti hinnata iganädalase alkoholi tarvitamise kahjulikkust tervisele, leidis üle 90 protsendi, et see on kahjulik,“ lisas Sokk.

Tervise arengu instituut tegi uuringu „Laste ja lastevanemate käitumine ja hoiakud“ alkoholiennetusprogrammi Efekt raames, et paremini aru saada, kuidas lapsed ja nende vanemad tänases Eestis alkoholi teemal mõtlevad ja käituvad ning vaadata, kas ja kuidas vastused ajas muutuvad.

Laste ja lastevanemate käitumist ja hoiakuid jälginud uuring toimus paralleelselt lastevanematele suunatud alkoholiennetusprogrammi Efekt katsetamisega aastatel 2012–2015. Programmi eesmärk on anda lastevanematele uusi teadmisi ja arendada oskusi oma lapse alkoholitarvitamise ärahoidmiseks, teatas tervise arengu instituut.

„Iga kolmanda vanema arvates võiks ennetustööga  alustada juba alla 11-aastaste laste vanemate seas,“ kommenteeris tervise arengu instituudi vanemspetsialist Mariliis Tael-Öeren. Samuti leidsid programmis osalenud vanemad, et esimest korda võiks laps alkoholi proovida 17-aastaselt. Võrdluseks – programmis mitte osalenud koolides peeti sobivaks vanuseks 15,5 eluaastat.

„Teadusuuringud on aina enam kinnitanud, et noorte riskikäitumise ennetamisel on ääretult oluline roll just lapsevanemal,“ rõhutab Mariliis Tael-Öeren. „Me saame järeldada, et tänu ennetusprogrammile on Eestis rohkem vanemaid, kes suhtuvad taunivalt laste alkoholitarvitamisse ning kes leiavad, et lapsed võiksid alkoholitarvitamisega hiljem alustada. Tõsi, laste käitumises me muutusi veel ei näinud, kuid hetkel tegelemegi programmi arendamisega, et seda täiustada vastavalt Eesti tulemustele.“

Uuringute andmebaasist leiab uuringutulemused ja ka teaduspõhised seisukohad alkoholitarvitamise kohta. Samuti saab sealt ideid, kuidas oma lapsega sellel teemal vestelda.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes