09.05.2018 Kolmapäev

Uuring: eestlased asutavad ettevõtte pigem sõltumatuse saavutamiseks

SEB uuringust "Baltimaade ettevõtlusbaromeeter" ilmenes, et eestlased soovivad asutada oma ettevõtte pigem selleks, et mitte sõltuda tööandjast ehk olla iseenda tööandja; pisut väiksema põhjusena toodi välja isikliku sissetuleku kasvatamine.

Uuringust lähtub, et 39 protsenti alustavatest ettevõtjatest Lätis ja 37 protsenti Leedus asutas firma isikliku sissetuleku kasvatamiseks. Eestis tõi selle põhjuse esile 26 protsenti, kuid Eestis luuakse oma ettevõte selleks, et saada iseenda peremeheks ja tööandjaks – nii arvas 29 protsenti vastanutest, teatas pank.

Võimalus saada iseenda peremeheks motiveeris 28 protsenti uutest ettevõtjatest Lätis ja 33 protsenti Leedus. Kolmas kõige sagedamini nimetatud põhjus on soov muuta hobi äritegevuseks – selleks on oma ettevõtte loonud 25 protsenti uutest ettevõtjatest Eestis ning 14 protsenti Lätis ja Leedus. Eelmise töökoha kaotus ja soov töötada paindliku graafikuga olid ettevõtte asutamisel harvemini nimetatud põhjused.

"Majanduslikult arenenud riikide kogemus näitab, et mida rohkem inimesi tegeleb ettevõtlusega, seda kõrgem on elatustase. Pole oluline, miks inimesed ettevõtte asutavad. Oluline on see, et inimesed võtavad initsiatiivi ja liiguvad oma eesmärkide poole. Tänased edukad ettevõtted on kunagi alguse saanud ettevõtlike inimeste ideedest ja mõtetest. Mida rohkem selliseid inimesi meil on, seda paremal järjel oleme ühiskonna ja riigina," ütles SEB Eesti jaepanganduse valdkonna juht Ainar Leppänen.

Eestlased on Baltimaades uute ettevõtete loomisel kõige aktiivsemad ja 2017. aastal registreeriti Eestis 21 947 uut ettevõtet. Leedus asutati eelmisel aastal 11 378 uut ettevõtet ja Lätis 10 094.

SEB Baltimaade alustavate ettevõtete uuring viidi läbi 2017. aasta detsembris ja 2018. aasta jaanuaris. Eestis, Lätis ja Leedus küsitleti rohkem kui 1500 ettevõtet.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!