04.03.2020 Kolmapäev

Üle 45 aasta vanused kardavad tööle kandideerides oma vanuse pärast

56 protsenti üle 45-aastastest inimestest kardavad, et nad on tööle kandideerimiseks liiga vanad, samuti kardavad inimesed kandideerimisel liiga tihedat konkurentsi ja teadmatust, kui palju nad uuel töökohal palka hakkaks saama, selgub tööandja turunduse- ja värbamisagentuuri Brandem Baltic OÜ värskest kandideerimiskäitumise uuringust Uuringust selgus, et aastas kandideerib tööle üle 42 protsenti tööealistest inimestest ehk ligi 300 000 inimest. Samal ajal kui tööandjad kurdavad kandidaatide vähesuse üle, kardavad 43 protsenti inimestest kandideerimisel liiga tihedat konkurentsi pakutavale ametikohale. Üle poolte inimestest kardab, et ei vasta tööpakkumises toodud nõudmistele ja 40 protsendil on hirm teadmatuse ees, kui palju ta uuel kohal palka hakkaks saama. 

Vanusegruppide kaupa olid hirmud erinevad.
Vanusegruppide kaupa olid hirmud erinevad. Foto: Pixabay

Brandemi tegevjuhi Marie Evarti sõnul ei ole praegusel Eesti tööturul kandidaatide hirmudel väga sageli alust.

Enamikus valdkondades ja piirkondades ei vali mitte tööandja töötajat, vaid vastupidi, jõupositsioonil on töötaja. Värbamisprotsess ei ole võistlus, kus parim töötaja võidab töökoha. Tööandja otsib omale sobivaimat, mitte parimat töötajat ja töötaja otsib sobivaimat tööandjat. On täiesti loomulik, et sobiva koosluse leidmiseks on vaja omavahel tuttavaks saada paljudel kandidaatidel ja tööandjatel. Kui keegi peaks midagi kartma, siis pigem tööandja seda, et kandidaat ei võta tema pakkumist vastu,” lisas Evart.

Ta tõi ühe murekohana välja ka tööandja ja kandideerijate ootuste lahknemise, mis saab tihti alguse sellest, millist infot tööandjad tööpakkumistes ja karjäärilehtedel kandidaatidele jagavad.

Kui ideaalse töötaja ootuses lisavad tööandjad oma tööpakkumistesse nõudmisi, mis päriselus ei ole kas hädavajalikud või mida saaks töökohal kergesti juurde õppida, siis jätavadki paljud tööpakkumisele kandideerimata,“ sõnas Marie Evart.

Vanusegruppide kaupa olid hirmud kandideerimisel erinevad. 16-44-aastaste hulgas kardeti kandideerimisel kõige rohkem seda, et ei vastata töökuulutuses välja toodud nõudmistele ja teisel kohal oli hirm suure konkurentsi ees. 

Üle 45-aastased seevastu kartsid, et nad on kandideerimiseks liiga vanad ja hirm konkurentsi ees oli 23 protsendiga alles neljandal kohal. Kõige vähem tekitab kandideerimisel vanematele inimestele hirmu negatiivne tagasiside ja liigne noorus.

Brandemi kandideerimiskäitumise uuringus koguti osalejatelt andmeid veebruaris ja märtsis 2020. aastal ning selles osales 3711 inimest üle Eesti.

Brandem Baltic OÜ on tööandja turunduse- ja värbamisagentuur.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!