24.10.2017 Teisipäev

Tuleva aasta 500-eurose alampalga kokkulepe jõustub lähipäevil

Tööandjate ja ametiühingute esindajad on jõudnud kokkuleppele tõsta tulevast aastast alampalk 500 euroni; leppe alkirjastamiseni plaanivad sotsiaalpartnerid jõuda lähipäevil.

Eesti Ametiühingute Keskliidu (EAKL) juhi Peep Petersoni sõnul on nii ametiühingute keskliit kui tööandjate keskliit miinimumpalga kõnelustes kokkuleppe heaks kiitnud ning mõne päeva jooksul allkirjastavad osapooled kokkuleppe.

Uue kokkuleppe alusel tõuseks 1. jaanuarist tunnitasu alammäär 2,97 euroni tunnis ning kuutasu alammäär täistööajaga töötamise korral 500 euroni. Lisaks lepivad osapooled kokku edasise miinimumpalga tõstmise metoodikas aastani 2022.

Kokkuleppe kohaselt tõuseks töötasu alammäär kahekordses prognoositud tööviljakuse kasvu tempos, kuid mitte kiiremini kui kahekordne reaalse majanduskasvu prognoos.

Samuti ei saa töötasu alammäär langeda allapoole 40 protsenti keskmisest prognoositavast brutokuupalgast.

Töötasu alammääras võidakse erakorraliselt kokku leppida eelnimetatud punkte arvestamata juhul, kui keskmine kuupalk peaks kasvama kiiremini kahekordsest reaalsest majanduskasvust või kui majandus on neljal järjestikusel kvartalil kahanenud.

Aastast 2001 on tööturu osapooled töötasu alammääras läbi rääkinud ja selle laiendatud kollektiivlepinguga kokku leppinud. Traditsioon on, et valitsus kehtestab tööturu osapoolte kokkuleppes toodud töötasu alammäärad hiljem ka oma määrusega.

Viimastel aastatel on Eesti Ametiühingute Keskliit ja Eesti Tööandjate Keskliit leppinud töötasu alammääras kokku kaheks aastaks. Käesoleval aastal on kehtiv tunnitasu alammäär 2,78 eurot ja kuutasu alammäär täistööajaga 40 tundi nädalas töötamise korral 470 eurot. Töötasu alammäärast madalamat tasu töötajale ei või maksta.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!