10.05.2018 Neljapäev

Tööandjad pole rahul valitsuse majanduspoliitikaga

Tööandjate Keskliidu kvartaalsest hinnangust Eesti majandusele ilmneb, et Eesti ettevõtjad on rahulolematud valitsuse majanduspoliitikaga.

"Endiselt on ettevõtjad rahulolematud valitsuse majanduspoliitikaga. Kui rahulolevaid ettevõtteid oli keskmiselt alla 2 protsendi, siis rahulolematuid lausa 62 protsenti. Kui ehitussektori ja töötleva tööstuse ettevõtjate hinnang valitsuse majanduspoliitikale paranes eelmise kvartaliga võrreldes, siis teenindussektoris langes hinnang kõigi aegade madalamale tasemele – rahulolematuid ettevõtteid on seal 68 protsenti," teatas Tööandjate Keskliit.

Ettevõtjate rahulolematuse peamine põhjus on liidu hinnangul see, et pikalt oodatud majanduspoliitiliselt olulisi otsuseid valitsus vastu ei võtnud. Eelkõige ootasid ettevõtjad aasta alguses valitsuselt otsust välisspetsialistide kaasamise hõlbustamiseks, mida ei tulnud.

Liidu hinnangul on Eesti majandusarengu suurim takistus kvalifitseeritud tööjõu puudus. "Oleme kaotamas odava tööjõu konkurentsieelist töötlevas tööstuses, aga ka kvalifitseeritud tööjõudu arenguhüppe läbiviimiseks napib. Eestist eksporditakse rohkem, kui imporditakse, suuresti tänu teenuste ekspordile, kuid ka teenindussektoris tervikuna on suur puudus tööjõust. Tööjõupuudus ja kallinemine on ka peamised põhjuseid, miks Eestisse uusi investeeringuid ei tehta – siin pole kasumi teenimiseks vajalikku vaba ressurssi ega ka piisavalt tarbijaid," märgib keskliit.

Liidu poolt avaldatav tööandjate majandusspidomeeter tõusis esimeses kvartalis 79 kilomeetrini tunnis. Mullu neljandas kvartalis oli majandusspidomeetri kiirus 78 kilomeetrit tunnis.

Tööandjate majandusspidomeetriga mõõdab Eesti Tööandjate Keskliit ettevõtjate hinnangut majanduse olukorrale ja rahulolu valitsuse tegevusega ettevõtluskeskkonna parandamiseks. Spidomeeter ilmub iga kvartali teisel kuul ja koosneb ettevõtjate hinnangust möödunud kvartalile ning järgmise kuue kuu prognoosist. Tööandjate majandusspidomeeter põhineb ligi tuhande ettevõtja vastustele. Küsitluse viib läbi Eesti Konjunktuuriinstituut.

1917 asutatud Eesti Tööandjate Keskliit on Eesti ettevõtteid ja majandusharuliite koondav katusorganisatsioon, mis esindab otse ja läbi haruliitude üle 1500 ettevõtte, mis on tööandjaks enam kui 145 tuhandele töötajale. Tööandjate missioon on aidata kaasa Eesti majanduse kasvule ja inimeste elatustaseme tõusule.
255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!