04.12.2023 Esmaspäev

Terviseamet soovitab vältida lõhna- ja värviküünlaid

Advendiaja valguses soovitab terviseamet lõhnaküünalde asemel kasutada lõhnatuid ja värvituid neutraalseid küünlaid, mis on tervisele ohutumad.

Et vähendada õhku paiskuvate osakeste hulka, tuleb küünalt põletada hea ventilatsiooniga kohas.
Et vähendada õhku paiskuvate osakeste hulka, tuleb küünalt põletada hea ventilatsiooniga kohas. Foto: pixabay

Uuringutele viidates kirjutab terviseamet enda kodulehel, et värviliste ja lõhnastatud küünalde põlemisel vabaneb palju lenduvaid orgaanilisi ühendeid, sealhulgas benseeni, tolueeni, süsinikmonooksiidi, polütsüklilisi aromaatseid süsivesinikke – bensopüreeni – ja tahkeid peenosakesi. Nende ainete suur kontsentratsioon siseõhus võib tekitada peapööritust või limaskestade ärritust. Inimene tajub lõhnaaineid ka väga madalatel kontsentratsioonidel, mistõttu on kerge võimalikke terviseriske alahinnata. Kui lõhnaküünla põletamisel ilmneb nohu, aevastamine või halb enesetunne, tuleks küünal kohe kustutada.

Et vältida ohtlike ühendite eraldumist õhku, tuleb kinni pidada pakendil toodud soovitatud põletamisajast. Kindlasti aga ei tohi siseruumides põletada õueküünlaid. 

Põletada tuleks korraga ühte küünalt. Nimelt paiskub lõhnaküünalde põlemisel õhku erinevaid aure ja osakesi, mille sissehingamine suurtes kogustes võib tervisele ohtlik olla. Seepärast tasub korraga põletada ühte küünalt – nii saab vältida suures koguses soovimatute ühendite vabanemist.

Et vähendada õhku paiskuvate osakeste hulka, tuleb küünalt põletada hea ventilatsiooniga kohas. Lisaks tuleb tähelepanu pöörata sellele, et küünla taht oleks lühike ja vahamass prahist puhas.

Tervise ja keskkonna kaitseks tuleb alati jälgida pakendil toodud juhiseid. Pakendil olev info on mõeldud selleks, et teavitada tarbijat võimalikest ohtudest ja anda juhiseid toote ohutuks kasutamiseks. Näiteks tähendab hüüumärk küünla pakendil, et tegemist on ärritava või ülitundlikkust põhjustava tootega. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference