04.11.2015 Kolmapäev

Tallinn soovitab puhtama õhu nimel lamellrehve kasutada

Tallinna linn algatas kampaania, millega kutsub autojuhte üles tolmuvabama õhu tagamiseks kasutama naastrehvide asemel lamellrehve.

Naastrehvid kulutavad teekatet ja on ka mürarikkamad
Naastrehvid kulutavad teekatet ja on ka mürarikkamad Foto: PM

Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu sõnul hoolib linn oma keskkonnast, linlastest ja nende tervisest ning seetõttu on linn algatanud kampaania, millega soovitakse tõsta autojuhtide teadlikkust lamellrehvide kasulikkusest, teatas BNS.

„Uuringute kohaselt kasutab Tallinnas naastrehve 74 protsenti ja lamellrehve 26 protsenti sõidukijuhtidest. „Ent ka Tallinna eesmärk võiks olla  sama, mis Helsingis, ehk suurendada lamellrehve kasutatavate sõidukite arvu 75 protsendini. Selle tulemusel väheneb tänavatolmu hulk ja paraneb ka linna õhukvaliteet. Eeldatavalt vähenevad ka inimeste tervisehäired, teekatete uuendamiskulud ning liiklus muutub rahulikumaks," rääkis Sarapuu.  

Abilinnapea sõnul on probleeme, mida naastrehvide kasutamine endaga kaasa toob, küllaga. „Näiteks Tallinna Tehnikaülikooli poolt läbi viidud uuringus märgiti, et 10 kilomeetri läbimisel rebib naastrehvidega varustatud sõiduauto teekatte pinnalt 220-320 grammi mineraalmaterjali ja sideaine osakesi. Kui nüüd visualiseerida seda kogust, siis on see kolm pakki Kalevi komme. Osakesed aga lenduvad õhku ning nii hingame seda igapäevaselt,“ selgitas Sarapuu.

Sarapuu sõnul on naastrehvide kasutamisega seotud probleemid aktuaalsed ka Helsingis. Sealse uurimuse aruandes tõdeti, et kevadine tänavatolm koosneb suurel määral kivimaterjalidest pärit mineraalainete osakestest, mille peamiseks allikaks on linnapiirkonnas naastrehvide kulutatud teekattes sisalduv kiviaine.

Helsingi uurimus toob ühtlasi välja, et naastrehvid toodavad lamell- ja suverehvidest selgelt rohkem tolmu siis, kui teepinnad on suhteliselt puhtad. "Põhjuseks on naastrehvide tekitatav pinnakatte kulumine. Lisaks tasub rõhutada, et naastrehvid on ka mürarohkemad,“ nentis Sarapuu.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes