08.01.2019 Teisipäev

Swedbank: inflatsioon aeglustub energia hinnatõusu peatumisel

Swedbanki hinnangul peaks inflatsioon tänavu mõnevõrra aeglustuma, kuna energia hinnatõus pidurdub ja alkohoolsetele jookidele kehtestatud aktsiisimaksud ei tõuse. Täpsemalt aeglustub inflatsioon Swedbanki hinnangul eelmise aasta 3,4 protsendilt 2,8 protsendini sellel aastal, teatas pank.

Energia kõrge hind aitab kaasa kõigi muude eluks vajalike asjade hinnatõusule.
Energia kõrge hind aitab kaasa kõigi muude eluks vajalike asjade hinnatõusule. Foto: Postimees

"Tarbijakorv kallines detsembris aastaga 3,4 protsendi võrra. Kõige rohkem panustas hinnatõusu eluase. Tõusid elektri ja teiste energialiikide nagu puidu, gaasi ja muu hinnad. Kõrget elektri hinda ennustavad tulevikutehingud ka selle aasta alguseks, kuna külm ilm suurendab nõudlust. Lisaks elektrile ja küttele kerkis üüri hind," ütles panga vanemökonomist Liis Elmik.

Mootorikütuste hind tõusis Elmiku sõnul üle-eelmise aasta detsembriga võrreldes tagasihoidlikult. Samas nafta hind odavnes detsembris maailmaturul nii USA dollarites kui eurodes arvestatuna.

"Nafta pakkumine püsib tugev, samal ajal kui nõudluse kasv aeglustub. Tootmismahtude vähendamise kokkulepe OPEC-i ja Venemaa vahel peaks nafta hinna edasist langust pidurdama," märkis ökonomist. Swedbanki hinnangul püsib nafta hind sel aastal umbes samal tasemel kui 2018. aastal.

Toiduainete hinnatõus on viimasel kahel kuul olnud üsna tagasihoidlik. Kõige rohkem on kallinenud köögiviljad tänu põuasele suvele. Aktsiisimaksude tõus kergitas alkoholi ja tubaka hindu.

Hindu tõstab lisaks tugevale nõudlusele ka ettevõtete kulude kasv. "Tööjõu kallinemine survestab eriti teenuste pakkujaid, kuna seal on tööjõu osakaal kogukuludes suurem," sõnas Elmik.

Kaubad kallinesid detsembris aastaga 2,1 protsenti, teenused koguni 5,9 protsenti. Viimast mõjutas detsembris oluliselt volatiilsete lennukipiletite hinnatõus. Lisaks meelelahutusele on aga kallinenud ka haridus ja tervishoid, eriti hambaravi.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!