12.09.2018 Kolmapäev

Sõerd: reservide tühjendamise asemel tuleks koguda reserve

Reformierakonda kuuluva riigikogu rahanduskomisjoni liikme ja riigieelarve kontrolli erikomisjoni esimehe Aivar Sõerdi sõnul toimub majandustsükliliselt ebamõistlik reservide tühjendamine.

"Majandustsükli mõttes oleme praegu majanduskasvu harjal, aga tõusutsükkel ei saa teadupärast kesta igavesti. Praegu on aeg luua eelarvepuhvreid ja koguda reserve. Selle asemel, et raha kõrvale panna, tühjendatakse reserve. Rahandusministeeriumi täna esitletud materjalides oli mustvalgel kirjas, et aastatel 2019-2022 on riigi rahavoog negatiivne. Ka tänavu reservid ei kasva, pigem loeb graafikult välja, et ka tänavu oleme rahavooliselt kerges miinuses, kuigi tekkepõhiselt ja nominaalselt pidi eelarve olema väikeses plussis," ütles Sõerd pressiteate vahendusel kommentaariks 12. septembril avaldatud rahandusminsiteeriumi suvisele majandusprognoosile.

"Struktuurselt on miinus suurem, siin peame vaatama ka, kuidas hindab eelarveseisu Euroopa Komisjon. Oleme osa Euroopa Liidu eelarveprotsessist ja EL eelarvereeglite järgi tuleb siin lähtuda Euroopa Komisjoni hinnangust," lisas Sõerd.

"Rahandusministeerium põhjendab eelarvemiinust laenude tagasimaksmisega ja finantseerimistehingute rahastamisega. Mingit laenude ennaktempos tagasimaksmist aga pole, tasutakse tavapäraselt nii nagu ka varasematel aastatel, graafikujärgseid laenumakseid. Finantseerimistehingute rahastamine on praktikas tähendanud muuhulgas näiteks ka seda, et raha läheb riigi enamusosalusega ettevõtte aktsiakapitali suurendamiseks, mis omakorda võetakse välja dividendina. Sellise silmamoondusega saab niiöelda parandada eelarvepositsiooni," märkis riigikogu liige.

"Tänastes ministeeriumi materjalides oli ka kirjas, et riigieelarve negatiivsest rahavoogu rahastatakse suures osas reservide arvel ja eelarvepositsiooni parandamata jätmisel tekib riigikassal alates 2021. aastast laenuvajadus. Teisisõnu tähendab see seda, et 2-3 aastaga reservide tühjendamise tulemusel kahanevad need miinimumtasemele, mis on vajalik likviidsuse tagamiseks. Selleni jõudes on pärast seda vaja hakata eelarvemiinust katma laenurahaga. Tähelepanuväärne on sealjuures veel, et juba tänaseks on likviidsusreservi alles vähem, kui on sinna hoiustatud haigekassa ja töötukassa reserve," sõnas Sõerd.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference