29.08.2023 Teisipäev

Riisalo: siht on järgmisteks valimisteks luua võimalus hääletada nutiseadmega

Majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo tutvustas valitsuskabinetile m-valimiste hetkeseisu ning vajalikke samme, et 2024. aasta Euroopa Parlamendi valimistel oleks võimalik hääletada valimisrakendusega nutitelefonis.

Järgmisteks valimisteks loodetakse olla valmis nutiseadmega hääletamiseks.
Järgmisteks valimisteks loodetakse olla valmis nutiseadmega hääletamiseks. Foto: pixabay

„Eesti digiriik areneb pidevalt ja peab liikuma ka seadmetesse, mida inimesed igapäevase elu korraldamisel kõige enam kasutavad. Praegu on selleks nutitelefon. Valimiste võimaldamine nutitelefonis ei ole midagi võimatut. Rakenduse tehniline prototüüp on juba valmis, testitud ja siht on 2024. aasta Euroopa Parlamendi valimisteks luua võimalus hääletada nutiseadmega,” ütles majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on koostöös Justiitsministeeriumi ning Riigi Infosüsteemide Ametiga jõudnud m-valimiste arendamisel vaheetappi, millest edasi on võimalik tootestada mobiilirakenduse prototüüp ja algatada vajalikud muudatused õigussätetes. Riisalo selgitas, et m-valimised on sisult olemasoleva e-hääletuse edasiarendus.

Rakenduse prototüübiga on testitud hääle andmist, edastamist ja vastuvõtmist. Ministri sõnul eeldab selle edasine kasutuselevõtmine erinevate riigiasutuste tihedat koostööd. „Ühise pingutusena on m-valimisteks võimalik tagada nii tehniline valmisolek kui ka vastav õigusruum, et jõuda personaalsema ja kasutajasõbralikuma digiühiskonnani,“ kommenteeris Riisalo.

Justiitsminister Kalle Laaneti sõnul on elektroonilisi valimisi edukalt läbiviidud juba pikka aega ja nüüd astutakse oluline samm, et viia valimised inimestele veelgi lähemale. Samas seistakse justiitsministri sõnul selle eest, et mobiiliga valimistel oleks tagatud kooskõla kõikide põhiseaduslike nõudmistega ja säiliks inimeste jätkuv usaldus valimiste vastu. “Mobiiliga hääletamisel peab kindlasti olema tagatud kogu valimisprotsessi turvalisus ja kontrollitavus,“ sõnas Laanet.

Riigi valimisteenistuse juht Arne Koitmäe märkis, et m-valimised oleks oluline samm tehnoloogia arenguga sammu pidamisel, kuid seda tuleb kaaluda igakülgselt ja sellega seonduvad riskid ning probleemkohad lahendada, täpselt nii, nagu ka kunagi e-hääletamise puhul tehtud sai. „Seega tuleb enne m-valimiste kasutuselevõttu maandada kõik sellega kaasnevad keerukad riskid. Samuti peab sellele eelnema avalik arutelu ja õigusruumi täpsustamine Riigikogus. Tegeleme aktiivselt kõikide nende küsimustega.“

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference