06.01.2021 Kolmapäev

Riik soovib koduste laste arengu kohustuslikku kontrolli

Haridus- ja teadusministeerium (HTM) kavandab seadusemuudatust, mille läbi tehakse kohustuslikuks nende laste arengu kontroll, kes lasteaias ei käi, vahendab ERR-i uudisteportaal.

Lasteaias käimist pärast arengu hindamist kohustuslikuks ei tehta, küll aga võidaks perele anda soovitus laps siiski sinna saata.
Lasteaias käimist pärast arengu hindamist kohustuslikuks ei tehta, küll aga võidaks perele anda soovitus laps siiski sinna saata. Foto: pixabay

Seesuguste laste osakaal on umbes kuus protsenti. Haridusministeeriumi asekantsler Kristi Vinter-Nemvalts ütles, et seesugust kontrolli ei saa pidada kohustuslikuks alushariduseks.

See, mis seadusesse sisse tuleb, on tegelikult korra aastas kohustus vanemal käia oma lapsega kohaliku omavalitsuse kokkulepitud kohas, kas lasteaias või hariduse tugiteenuste keskuses lapse arengut hindamas,

sõnas ta.

Arenguvestlusest loobunud pered trahvi ei saa, aga vajadusel teavitatakse lastekaitse- või sotsiaaltöötajaid. Lasteaias käimist pärast arengu hindamist kohustuslikuks ei tehta, küll aga võidaks perele anda soovitus laps siiski sinna saata.

Muudatus on vajalik, et selleks ajaks, kui kodused lapsed hakkavad kooli minema, oleksid nad oma arengult oleks sellel tasemel, et see üleminek kooli saaks olla võimalikult sujuv ning esimeses klassi alguses kuluks vähem aega laste taseme ühtlustamiseks.

Uus eelnõu näeb ka ette, et edaspidi määrab omavalitsus lapsele koha kodule kõige lähemasse lasteaeda ning vanemad jäävad ilma võimalusest ise kohta valida. 90 päeva enne lapse pooleteise aastaseks saamisel peab omavalitsus saatma vanematele teate lasteaia koha määramise kohta. Uus eelnõu ei kohusta pakutud kohta vastu võtma, seda võib hakata kasutama hiljem.

Tallinna kogemus on näidanud, et sageli eelistavad vanemad töökohalähedast lasteaeda või seda, mis jääb tööteele.

Alushariduse seaduse eelnõu on alles kooskõlastamisel. 

TRK 2021 300x255 ee new 2021

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes