16.05.2025 Reede

Õppelaenudelt kaob eelnõu kohaselt käendaja ja kinnisvaratagatise nõue

Haridus- ja teadusministeerium saatis partneritele arvamuse avaldamiseks õppetoetuste ja õppelaenu seaduse eelnõu, millega pikendatakse õppelaenu tagasimaksmise perioodi, langetatakse intressi ning kaotatakse eraisikust käendaja või kinnisvaratagatise nõue.
Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas kinnitab, et reformiga kaotatakse käendaja ja kinnisvaratagatise nõue, et ka keerulisema sotsiaalmajandusliku taustaga õppijatel oleks võimalik õppelaenu võtta.
Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas kinnitab, et reformiga kaotatakse käendaja ja kinnisvaratagatise nõue, et ka keerulisema sotsiaalmajandusliku taustaga õppijatel oleks võimalik õppelaenu võtta. Foto: RUP

Õppelaenu maksimumsumma tõstetakse 6000 euroni juba 2025/2026. õppeaastast. Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas ütles, et õppelaenu reform on vajalik selleks, et muuta õppelaen üliõpilastele atraktiivsemaks ja paindlikumaks. „Vajadusest reformida õppelaenusüsteemi on räägitud aastaid, nüüd teeme reformi ära,“ ütles Kallas.

Õppelaenu tagasimakse muutub paindlikumaks

„Õppelaen peab pakkuma õppijatele piisavalt tuge eluks vajalike kulutuste katmisel ja selle suurus peab võimaldama keskenduda õppimisele, mitte õppimise kõrvalt töötamisele,“ märkis ta.

Õppetoetuste ja õppelaenu seaduse eelnõu näeb ette võimaluse pikendada laenu tagasimakse perioodi neljakordsele nominaalse õppekava kestusele. Seeläbi väheneb õppurite õpingute lõpetamise järgne igakuine laenumakse, kuna maksed jaotuvad ühtlasemalt pikema perioodi peale. Üliõpilastel tekib võimalus pangaga kokkuleppel maksta laen tagasi ka lühema perioodi jooksul.  

Õpingute katkestamise korral tuleb õppelaen ka edaspidi tagasi maksta pooleteisekordse õpitud perioodi jooksul. Intressi arvestamine algab kohe pärast laenusumma jõudmist üliõpilaseni. Laenu põhiosa tagasimaksmine algab hiljemalt 12 kuud pärast lõpetamist või muul põhjusel koolist lahkumisel. Erandkorras saab pikendada tagasimakse perioodi algust kuni 18 kuuni. 

Õppelaenu reform lihtsustab laenusaamist ja langetab intressimäära

Reformiga kaotatakse käendaja ja kinnisvaratagatise nõue, et ka keerulisema sotsiaalmajandusliku taustaga õppijatel oleks võimalik õppelaenu võtta. 

Õppelaenu kommertsintressimäär on kavas langetada tasemele 1,2 protsenti + 6 kuu euribor ning üliõpilaste poolt tasutava intressimäära ülempiir 5 protsendilt 4 protsendile.

Samuti on eelnõu seletuskirjas ettepanek tõsta valitsuse korraldusega alates 2025/2026. õppeaastast õppelaenu maksimumsumma 6000 euroni ja muuta laenu maksimummäära kehtestamise ajaraami nii, et see lepitakse kokku riigieelarve läbirääkimiste raames ja kehtestatakse riigieelarve seadusega, et eelarves oleks võimalik arvestada lisakuludega. Praegu kehtestatakse õppelaenu maksimummäär igal aastal 1. juuliks valitsuse korraldusega. 

Alates 2023/2024. õppeaastast on õppelaenu maksimaalmäär püsinud 3000 eurot. Algavaks õppeaastaks teeb ministeerium ettepaneku valitsusele kehtestada veel viimast korda valitsuse korraldusega 1. juuliks õppelaenu maksimummääraks 6000 eurot. Alates 2026/2027. õppeaastast on kavas hakata õppelaenu maksimummäära kehtestama koos riigieelarve seadusega.

Seadusemuudatust on kavandatud pikema aja jooksul, eelnõu väljatöötamiskavatsus valmis 2024. aasta lõpus. Reform jõustub praeguse kava kohaselt 1. septembrist 2026. 

Riigi tagatud õppelaen pakub stabiilseid ja taskukohaseid tingimusi

Õppelaen on õpilasele ja üliõpilasele antav riigi tagatud laen hariduse omandamisega kaasnevate kulutuste katmiseks, mille puhul tagab riik pankadele laenusaaja õppelaenu maksimaalmäära ulatuses ja tasumisele kuuluva intressi.

Praegu on riigi tagatud õppelaenu kommertsintressimäär õppelaenu summalt panga ja laenusaaja kokku lepitud intressimäär, kuid mitte rohkem kui 6 kuu euribor pluss 3 protsenti aastas.

Kui kommertsintressimäär on kõrgem kui 5 protsenti aastas, tasub laenusaaja intresse 5 protsendi ulatuses ning riik tasub krediidiasutusele kommertsintressimäära ja laenusaaja poolt tasutava intressi vahe.

Õppelaenu saavad võtta õpilased, kes õpivad Eesti ülikoolis, rakenduskõrgkoolis, kutseõppeasutuses või välisriigis nimetatud õppeasutusega samaväärses õppeasutuses.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255