05.12.2017 Teisipäev

Põhiseaduskomisjon arutab valimisringkondade suuruse muutmist

Riigikogu põhiseaduskomisjon arutab 5. detsembril valimisringkondade muutmist 2023. aasta valimisteks.

Praegu kehtiv jaotus valimisringkondadeks pärineb 1995. aastast, mille järgi jagatakse Eesti 12 ringkonnaks. Mõnede ringkondade valijate arv on aastatega stabiilselt kasvanud samas kui teiste ringkondade valijate arv on vastavalt vähenenud, teatas riigikogu pressiesindaja.

Seetõttu palus riigikogu esimees Eiki Nestor Vabariigi Valimiskomisjonil pakkuda välja alternatiivsed lahendused valimisringkondade proportsionaalsuse paremaks toimimiseks riigikogu valimistel ja esitada need riigikogu põhiseaduskomisjonile. Valimiskomisjon toetas valimisringkondade suuruste üle vaatamist ja töötas läbi erinevad lahendusvariandid.

Vabariigi Valimiskomisjon leiab, et Eestile sobiks kõige paremini riigi territooriumi jaotamine seitsmeks valimisringkonnaks. Selle lahenduse korral jaotuvad maakonnad viie valimisringkonna vahel ja Tallinnas moodustataks kaks valimisringkonda.

Valimisringkonnad peaksid olema piisavalt suured, et hoida ära rahvastiku muutuste mõju valimiste tulemustele. Mida väiksemad on valimisringkonnad, seda suuremat mõju avaldavad ka valijate arvude muutused maakondades.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes