10.06.2022 Reede

Mullune koolitoidu esikoht - makaronid

Baltimaade juhtiva toitlustusettevõtte haridusasutustes Baltic Restaurants tegevdirektor Aaro Lode tutvustas reedel toimuval Toiduliidu tasakaalustatud toitumise konverentsil koolitoidu rahulolu uuringu tulemusi, millest selgub, et koolilaste vaieldamatu lemmik on makaronid.

Õpilaste esimene valik on makaronid.
Õpilaste esimene valik on makaronid. Foto: pixabay

"Hüppeliselt kasvava tarbijahinnaindeksi foonil kasvavad ootused koolitoidu kvaliteedile. Aina rohkem oodatakse jahutatud liha, maheda ja kvaliteetsema tooraine kasutamist või portsjon liha pakkumist," loetles Lode viimase aja koolitoidu valdkonnatrendid.

Samas on hüppeliselt kasvanud tootmise sisendkulud, kuna tõusevad kütuse ja energia hinnad ning kasvavad ka töötasud.

Lode sõnul on koolitoitlustaja praegu tugeva surve all, kuna vaatamata kallinevale sisendile on koolitoidu maksumus aastaid paigal seisnud. "Koolitoit vajab tähelepanu ja selget tulevikuvisiooni. Riigihangete põhimõtted tuleb uuendada ning koolitoidu pakkumist peab koordineerima ja juhtima keskselt. Ka koolitoidu rahastamine vajab pidevat ülevaatamist või indekseerimist," lisas Lode.

"Usun, et eesmärk on saavutatav, aga ainult süsteemselt planeerides ja keskselt ohjates, kõiki osapooli sealhulgas põllumehi ja tootjaid kaasates," arvas ta.

2021. aasta koolitoidu rahulolu uuringu tulemuste järgi on 6 protsenti koolilastest on taimetoitlased ja 2 protsenti veganid. Ülejäänud 92 protsenti  õpilasi ei ole kumbki.

50 protsenti  õpilastest ütlesid, et nende jaoks on kõige olulisem, et koolitoit oleks toitev, ja 33 protsenti soovivad, et toit oleks tervislik. Eestimaine päritolu oli oluline 11 protsendi õpilaste jaoks.

Kolmandikule õpilastele meeldiks, et koolimenüüs oleks rohkem puuvilju ja veel kolmandikule meeldiks süüa rohkem magustoitu. Viiendik sooviks näha menüüs rohkem värskeid salateid.

2021. aasta lemmik koolilõuna TOP10:

1.     Makaronid/pastaroad
2.     Borš
3.     Kanaroad
4.     Pikkpoiss
5.     Frikadellisupp
6.     Kanakaste
7.     Kartuliroad
8.     Liharoad
9.     Plov
10.  Püreesupp

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference