06.04.2021 Teisipäev

Ministeerium püüab meelitada isasid kasutama täiendavat vanemahüvitist

Sotsiaalministeerium kuulutab välja konkursi projektipartneri leidmiseks, kes aitaks töötada välja ja testida sekkumisi, mis paneks võimalikult paljud isad kasutama täiendavat vanemahüvitist.

Projektikonkursi tulemusena väljatöötatud müksamise eesmärk on panna võimalikult paljud isad kasutama isapuhkust ja isa täiendavat vanemahüvitist.
Projektikonkursi tulemusena väljatöötatud müksamise eesmärk on panna võimalikult paljud isad kasutama isapuhkust ja isa täiendavat vanemahüvitist. Foto: pixabay

Tegu on teise müksamisprogrammi kuuluva projektikonkursiga, millega soovitakse parandada avaliku sektori teenuste pakkumist, edastas ministeerium. Projektikonkursi tulemusena väljatöötatud müksamise eesmärk on panna võimalikult paljud isad kasutama isapuhkust ja isa täiendavat vanemahüvitist.

„Müksamine (ingl. k. nudging) kogub avaliku sektori teenuste parandamisel populaarsust mitmel pool maailmas. Müksud on õrnad, mitte-karistavad ja odavad võtted, millega riik saab suunata inimesi valikute juurde," ütles sotsiaalministeeriumi analüüsi ja statistika osakonna teadusnõunik Marion Pajumets. Tema sõnul ei asenda müksud seadusi või ametlikke reegleid, mükse kasutatakse nende täiendamiseks. 

Isad ei saa sageli neile võimaldatud isa täiendava vanemahüvitise kasutamisest õigesti aru või ei jõua see info nendeni, mistõttu nad seda võimalust täielikult ei kasuta. Soovime leida parimad võimalikud viisid, kuidas isasid motiveerida ära kasutama neile seaduse poolt antud õigust väikelapsega kodus olla ja pere toetada,

ütles sotsiaalkindlustusameti hüvitiste osakonna nõunik Kristjan Karron ja lisas, et projektis kogetu ja õpitu annab kindlasti väärtuslikke teadmisi, kuidas ka edaspidi uusi hüvitiste liike sihtrühmadele tutvustada.

Projektikonkurss on avatud 6. maini. Taotlusi on võimalik esitada Eesti Teadusinfosüsteemi keskkonnas ETIS. Projekti eeldatav algusaeg on juuni. Konkursi eelarve on 72 600 eurot. Projektikonkursil on oodatud osalema kõik organisatsioonid, kes vastavad konkursidokumentides toodud kvalifitseerumisnõuetele.

Programmi raames on plaanis välja kuulutada veel vähemalt kaks projektikonkurssi. Kava kohaselt kuulutatakse aprillikuu jooksul välja sotsiaalkindlustusameti projekt „Paindliku vanaduspensioni ja tööturuaktiivsuse müksamisuuring“ ning hiljem lisandub veel töötukassa projekt „Töötuskindlustushüvitise saajate müksamine tööle“. Märtsis kuulutati välja konkurss tööinspektsiooni projektile „Isikukaitsevahendite müksamine ehitussektoris“.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!