17.07.2020 Reede

Kui on vaja võtta õppelaenu

Peatselt saabuv sügisperiood toob endaga kaasa palju tudengeid. Kõrghariduse omandamine on muutumas järjest populaarsemaks ning seda on ainult rõõm näha. Ülikooli õppima asumine võib tähendada ka teise linna kolimist, millega kaasnevad kulud. Ning kuna kooli kõrvalt töötamine võib mõjutada õpitulemust, siis selleks, et tudeng saaks keskenduda õppimisele, on üüri ja elamiskulude tasumisel abiks õppelaen, mis aitab kanda hariduse omandamisega kaasnevaid kulusid nii Eestis kui välismaal, kirjutab Swedbanki erakliendi väikefinantseerimise ja liisingu osakonna valdkonnajuht Gätlyn Mägi.

Õppelaenulepingut saab sõlmida 1. augustist 31. maini ning summa taotlemine sõltub tudengi vajadustest.
Õppelaenulepingut saab sõlmida 1. augustist 31. maini ning summa taotlemine sõltub tudengi vajadustest. Foto: pexels

Riigi tagatisega õppelaen on ainus laen, mille saamiseks ei pea olema igakuist sissetulekut. Küll aga on õppelaenu saamiseks tarvis tagatist, milleks võib olla kas kahe eraisiku käendus (täisealine regulaarse sissetulekuga isik) või kinnisvara, millele on seatud hüpoteek näiteks Swedbanki kasuks.

Õppelaenu taotlemine

Õppelaenulepingut saab sõlmida 1. augustist 31. maini ning summa taotlemine sõltub tudengi vajadustest. Viimasel taotlemisperioodil (2019/2020) oli keskmiseks õppelaenu summaks 2200 eurot. 2020/2021 õppeaastal on õppelaenu maksimaalmäär 1250 eurot laenusaajale, kelle õpingute kestus õppekava järgi on kuus kuni kaheksa kalendrikuud ning 2500 eurot laenusaajale, kelle õpingute kestus õppekava järgi on üheksa või enam kalendrikuud.

Õppelaenu tagasimaksmine käib panga koostatud graafiku alusel ning algab hiljemalt aasta pärast seda, kui üliõpilane on õpingud lõpetanud või õppeasutusest muul põhjusel lahkunud, v.a juhul, kui ta asub enne aasta möödumist uuesti õppima. Õppelaenu intressi tuleb aga hakata tasuma kohe peale laenu võtmist, ka siis, kui põhimaksetega alustatakse peale õpingute lõppu. 5-protsendiline intressimäär ja pikk tagastamistähtaeg muudavad selle parimaks õpingute rahastamise viisiks nii kõrg- kui kutsekoolis.

Õppurid on muutunud vastutustundlikkumaks ja enne laenu võtmist kaaluvad hoolikalt läbi alternatiivid ning alles seejärel otsustavad, kas on tarvis õppelaenu võtta. Õppelaenu taotlemist mõjutab kindlasti ka see, et paljud tudengid käivad kooli kõrvalt tööl, mis võimaldab neil ise oma haridust finantseerida.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255