09.03.2022 Kolmapäev

Korteriühistute liit: naabermajad võiks renoveerimisel koostööd teha

Eesti Korteriühistute Liidu (EKÜL) hinnangul tasuks korteriühistutel renoveerimisel koostööd teha ja kavandada majade kordategemist koos naabritega või koguni kvartalite kaupa.

EKÜL soovitab majadel koostööd teha.
EKÜL soovitab majadel koostööd teha. Foto: EKÜL

Liidu juhatuse esimehe Andres Jaadla sõnul on näide juba Rakverest olemas Seminari tänava majade kordategemise näol.

"Kogu protsess algas, kui linn algatas Seminari tänava arhitektuurse lahenduse. Eelnevalt olid paar-kolm maja küll juba renoveerimist toetuste toel alustanud, ent see linnapoolne algatus viis suurema renoveerimiseni. Nii et rekonstrueerimise puhul on väga oluline näha suurt pilti ja seada paika pikaajalisi plaane," selgitas Jaadla pressiteates.

Vähetähtis pole tema sõnul ka rahaline kokkuhoid.

Näiteks ühel juhul õnnestus kahel naabermajal, kes rekonstrueerimist üheskoos korraldasid, materjalide ühisostuga säästa hinnast 20 protsenti,

kirjeldas liidu juht. 

Samuti on tema sõnul head eeskuju näitamas Tartu, kus projekti Open Lab raames plaanitakse renoveerida liginullenergia hooneks kolm Annelinna üheksakorruselist elamut, kasutades selleks tehases eeltoodetud paneele ning kujundatakse hoonete ümber kaasaegne elukeskkond. 

EKÜL-i juhatuse esimehe sõnul alustab peagi sellesuunalist tööd ka Euroopa eluasemete jätkusuutlikkust toetav koostöövõrgustik, kuhu Eesti esindajana kaasatud Eesti Korteriühistute Liit.

Kahe aasta jooksul elluviidav koostööprojekt kannab nimetust SHAPE-EU ja sellesse kuulub 10 partnerit erinevatest Euroopa Liidu piirkondadest. Projekti rahastab Euroopa Liidu ühtse turu programm ja seda juhib Housing Europe.

"Koostöö eesmärgiks on toetada eluasemevaldkonnas tegutsevaid organisatsioone, asutusi ja ettevõtteid elamute kvartalipõhisel rekonstrueerimisel, kasutades selleks nutikaid tehnoloogiaid, ringmajanduse lahendusi, uue Euroopa Bauhausi liikumise põhimõtteid ning kaasates kohalikku kogukonda," märkis Jaadla.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!