26.11.2014 Kolmapäev

Koolinoored sooviksid kiirtoidumaksu ja kehakaalu ülekaalumaksu

Ideaalne Eesti riigi maksusüsteem on õiglane, väärtustab rohelist mõtteviisi ja säästab keskkonda ning maksustab kõrgelt auto kasutamist ja luksuskaupu, arvasid rahandusministeeriumis 25. novembril toimunud avatud uste päeva seminaril.

Koolinoored sooviksid kiirtoidumaksu ja kehakaalu ülekaalumaksu
Koolinoored sooviksid kiirtoidumaksu ja kehakaalu ülekaalumaksu Foto: PM

Noored pakkusid uute maksudena riigieelarvesse näiteks kiirtoidumaksu, kehamassi indeksit arvestavat ülekaalumaksu ning rohelist maksu keskkonda saastavatele tegevustele.

Avatud uste päeva seminaril tutvustati abiturientidele Eesti maksusüsteemi ning räägiti, milline on Eesti maksukoormus ning miks on vaja makse maksta. „Mida rohkem tunnevad koolinoored Eesti maksusüsteemi, seda paremini mõistavad nad, kuidas riik toimib,“ ütles rahandusministeeriumi asekantsler Dmitri Jegorov.

Tallinna Tõnismäe Reaalgümnaasiumi ja Tallinna Humanitaargümnaasiumi 12. klassi õpilased panid kokku maksusüsteemi. Iga õpilaste laudkond sai endale rühmatöös rolli, esindades mõnda huvigruppi, nagu ettevõtjaid, töötajaid, pensionäre, välisinvestoreid või üliõpilasi.
Maksudena eelistasid noored kasutada tulude saamiseks üldlevinud makse, kuid arvestasid ka huvigruppide soove ning vajadusi. Näiteks automaksu puhul esitati võimalus maksustada eraldi autosid, mis kasutavad bensiini rohkem kui 12 liitrit 100 kilomeetri kohta. Erandliku ettepanekuna pakkusid füüsilisest isikust ettevõtjate huvigruppi esindavad noored näiteks taksojuhtidele mõeldes välja ka jalakäija rajamaksu, et kõndimise eest tasu võtta.

Vastates küsimusele õiglasest maksukoormusest, ütlesid noored, et nende arvates oleks maksukoormus 10% sisemajanduse koguproduktist (SKP) liiga väike ja 50% liiga suur. Tänavu on Eesti maksukoormus 32,7% prognoositavast SKPst ja tuleval aastal peaks see riigikogus menetletava riigieelarve eelnõu järgi püsima samal tasemel.

Igal sügisel tutvustavad rahandusministeeriumi avatud uste päeva seminaril spetsialistid koolinoortele rahandusvaldkonna teemasid ning õpilased saavad praktilise ülesandega uusi teadmisi riigi rahandusest. Kui eelmisel aastal oli teemaks eelarve, siis tänavune seminar keskendus maksudele.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes