28.08.2023 Esmaspäev

Karis: peaministri sammud näitavad, kui tõsiseks ta probleemi peab

President Alar Karis tegi täna avaliku pöördumise seoses peaminister Kaja Kallase abikaasa Venemaa-suunalisest äritegevusest puhkenud skandaaliga ning märkis, et peaministri edasised sammud näitavad, kui tõsiseks ta tekkinud probleemi peab.

Alar Karis, Eesti Vabariigi president
Alar Karis, Eesti Vabariigi president Foto: president.ee

Karise sõnul on presidendi ja valitsuse liikmete üks töö hoida Eesti sisemist stabiilsust ning riigi sise- ja välispoliitilist tõsiseltvõetavust.

"Ukrainas vallutussõda pidavale Venemaale majandussanktsioonide kehtestamine on Euroopa Liidu ühine poliitika agressori ohjeldamiseks. Eesti on olnud üks sanktsioonipoliitika vedureid. Paljud Vene suunal äritegevusega seotud ettevõtjad tõmbasid end pooleteise aastaga – pärast 2022. aasta 24. veebruari – moraalsetel kaalutlustel sellest ärist välja. Nad käitusid õigesti, et mitte olla seotud agressorriigi ja tema majandusliku vereringega," märkis ta.

"Aga me teame, et kõik ei ole seda Euroopas teinud. Ka Eestis. Teatud firmade puhul seab see kahtluse alla Eesti riigi usaldusväärsuse suhtlemises meie liitlastega. Peaminister Kaja Kallase pereliikme Venemaa suunaline äritegevus on tekitanud meedias ja ühiskonnas palju küsimusi ning seadnud selles loos tähelepanu keskmesse valitsusjuhi ja väärtused, millest Eesti peab lähtuma," tõdes Karis.

Karise sõnul on valitsuspoliitikute töö ka vastata küsimustele, kui need kerkivad ning teha seda ka riigikogu komisjoni ees, sõltumata sellest, kas komisjoni juhib opositsiooni või koalitsiooni esindaja.

Ning eriti siis, kui tuleb arutada raskeid ja ebameeldivaid küsimusi, nii nagu normaalses parlamentaarses riigis on kohane ja vajalik, vajalik demokraatia toimimiseks. Valikud, mis selles olukorras jätavad riigikogu kõrvale, loovad tuleviku jaoks pretsedendi ja kujundavad Eesti demokraatia mainet,

ütles ta.

"Eesti on parlamentaarne riik, mis eeldab meilt kõigilt respekti rahva poolt valitud esinduskogu vastu. Peaminister on avalikkusele öelnud, et ta ei plaani tagasi astuda. Valitsusjuhi edasised sammud näitavad, kui tõsiseks ta tõusetunud probleemi peab ning milline on tema arvates Eesti riigile õige lahendus. Muidugi on siin oma oluline roll ka valitsuskoalitsiooni erakondadel – Reformierakonnal, Eesti 200-l, sotsiaaldemokraatidel. Presidendina pean vajalikuks rõhutada, et Eesti vajab töövõimelist ja sisemisele usaldusele toetuvat valitsust," ütles president.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255