16.10.2019 Kolmapäev

Inimeste teadmised pensionisüsteemi kohta on puudulikud

Luminori pensioniuuringust selgus, et inimeste teadmistes on olulisi puudujääke Eesti pensionisüsteemi kohta.
Inimeste teadmised pensionisüsteemi kohta on puudulikud
Inimeste teadmised pensionisüsteemi kohta on puudulikud Foto: SCANPIX

Ligi pooled eestlastest ei ole kindlad, milline on aastaks 2026 üldine pensioniiga Eestis. Vähemalt veerand kuni pooled eestlastest eksivad erinevate teise pensionisamba ja üldise pensionisüsteemi kohta käivate faktidega, teatas Luminor.

Luminor Pensions Eesti juhatuse liikme Martin Rajasalu sõnul näitavad tulemused teatavat paradoksi. "Ühest küljest on inimesed valmis pensionirahasid iseseisvalt investeerima, aga teisalt ei tea, kuhu praegused investeeringud on tehtud või kuidas täpsemalt toimib praegune pensionisüsteem," ütles Rajasalu pressiteates.

"Esmaspäeval avaldatud Eesti Panga mõjuanalüüs näitas, et eestlaste säästmiskäitumist iseloomustab ka finantsvarade vähene hajutatus ja vastumeelsus investeerides riskida. See kombineerituna võrdlemisi väheste investeerimisteadmiste ja -kogemustega võib suurendada inimeste vaesusriski," lisas ta.

Uuringu tulemused näitasid, et 40 protsenti eestlastest ei tea, et teise pensionisamba osakuid saab viia teise fondivalitseja juurde tasuta. Samas vastas 69 protsenti inimestest sellele väitele ka õigesti, mis näitab, et 9 protsenti inimestest andis vastukäivaid vastuseid. 

Kõige rohkem eksiti küsimusega üldise pensioniea kohta. Vanaduspensioniiga tõuseb järk-järgult ja jõuab 2026. aastaks 65. eluaastani. 46 protsenti uuringus osalejatest aga arvas, et üldine pensioniiga on 2026. aastaks tõusnud 69. eluaastani.

Ligi kolmandik ehk 31 protsenti inimestest ei tea endiselt, et vabatahtlikku, kolmandasse pensionisambasse tehtud maksetelt saab tulumaksu tagasi.

Eestlased ei ole kursis ka enda teise samba pensionifondi investeeringutega. Rohkem kui pooled vastanutest ei oska öelda, kas nende teise samba pensionifond investeerib kinnisvarasse, investeerib kõrge tulevikupotentsiaaliga valdkondadesse või väldib investeeringuid küsitava eetilisusega ja keskkonnakahjulikesse tööstusharudesse.

Ligi pooled vastanutest ei tea, kas nende teise samba pensionifond väldib investeeringuid autoritaarsetesse riikidesse, kus rikutakse inimõigusi, kas nende fond investeerib Eestisse või Euroopa Liidu maadesse või hajutab investeeringud laiali, et riskid oleksid madalad.

Uuringu vastused koguti kvantitatiivse veebiküsitluse abil tänavu juunis ja juulis. Eesmärk oli selgitada hinnanguid riiklikule pensionisüsteemile ning mõista paremini inimeste ootuseid ja meelsust seoses pensioniga. Uuringus osales 1599 inimest Luminor Pensions Estonia teise pensionisamba klientide seast.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes