13.01.2021 Kolmapäev

Hasartmängude regulatsioon Euroopa Liidus

Euroopa Liidus on majandusvaldkondades kehtimas enamasti ühtsed reeglid. Hasartmängude valdkonnas on aga jäetud liikmesriikidele üsnagi laiaulatuslik vabadus nii regulatsiooni kehtestamises kui ka teenitud tulu jaotamises. 
Hasartmängude regulatsioon Euroopa Liidus
Hasartmängude regulatsioon Euroopa Liidus Foto: Pexels

Euroopa Liidus on suuremateks hasartmängude turgudeks Itaalia, Saksamaa, Prantsusmaa ja Hispaania. Ka äsja Euroopa Liidust välja astunud Ühendkuningriigid kuuluvad suurimate hasartmängude turuosaga riikide hulka. 

Hasartmängud jagunevad mitmeks eri liiki tegevusaladeks ning siin keskendume veebipõhistele hasartmängudele ehk kaughasartmängudele kehtivatele regulatsioonidele erinevates Euroopa Liidu liikmesriikides.
Euroopa Liidus aitab veebipõhiste hasartmängude ning kihlvedude korraldajate tegevust reguleerida Brüsselis paiknev Euroopa hasartmänguliit EGBA, mis seisab usaldusväärse ning turvalise online-mängukeskkonna tagamise eest tarbijale. Käesoleval ajal kasutab Euroopa Liidus EGBA poolt reguleeritud teenuste valdkonda 16,5 miljonit inimest. 

Tänu tehnoloogilistele innovatsioonidele on Euroopa maailmaliider digitaalse meelelahutuse pakkumises. Nii on kasvanud ka veebipõhiste hasartmängude valdkond, kasvades iga aastaga 10% võrra. Euroopa Liidu turuosa kogu maailma kaughasartmänguvaldkonnas on märkimisväärsed 49,2%. Majandusprognoosidele tuginedes on kõne all oleva valdkonna väärtus järgmiseks aastaks kasvanud 29,3 miljardi Euroni. Aastal 2018 oli see 22,2 miljardit, seega tõus on märgatav. 

Alljärgnevalt toome mõned näited erinevate Euroopa Liidu riikide kaughasartmängude regulatsioonidest.

Eesti

Eesti on küll väike riik, kuid Maksu-ja Tolliameti andmete kohaselt tegutseb meil 21 legitiimset hasartmängukorraldajat. Alates 2010. aastast on lubatud hasartmängude korraldamine internetis.

Eestis on 16 erinevat online-kasiinot, mis kvalifitseeruvad kui kaughasartmängu korraldajad ning kelle ettevõtmisi reguleerib Maksu-ja Tolliamet. Viimastel aastatel on lisandunud vanematele online kasiino teenusepakkujatele palju uusi teenusepakkujaid nagu näiteks online kasiino SuperCasino.
Hasartmängudelt saadav maksutulu laekub riigi eelarvesse.  Erinevate projektide rahastamiseks mõeldud maksutulu kasutamist reguleerivad mitmed ministeeriumid ning Eesti Kultuurikapital. Kõige suurema osa hasartmängumaksutulust (47,8%) saab kultuuri edendamisega tegelev Eesti Kultuurikapital.

Läti

Meie naabritel lätlastel on kaughasartmängud samuti legaalsed, kui teenusepakkuja on litsentseeritud Lätis. Huvitava käiguna kehtestas Läti eelmise aasta kevadise koroonapuhangu tõttu eriolukorra ajaks online-kasiinode ning panustamise keelu.

Itaalia

Itaalias oli veel kuni 2010. aastani blokeeritud ligipääs kõikidele teistele peale kahe riikliku teenusepakkuja. Euroopa Liidu poolt 2003. aastal algatatud menetluse tulemusena avas Itaalia 2010. aastal oma turu ka teistele teenusepakkujatele. 

Täna võib öelda, et Itaalias on ühed vabamad hasartmänguseadused Euroopas ning lubatud on ka kaughasartmängud ehk online-kasiinod. 

Sel aastal võtab Itaalia vastu Covid-19 spordipanustamise maksu, mis aitab leida riigil lisarahastust koroonapuhangust kannatanud majandusele.

Prantsusmaa

Üheks suuremaks hasartmängude tegevusvaldkonnaga riigiks on ka Prantsusmaa, kes legaliseeris 2010. aastal internetipõhised hasartmängud. Litsentseeriti kolme liiki online-mängud: spordipanused, hobuste võidusõidupanused ja pokker. Muud internetipõhised kasiinomängud jäid aga litsentsita, sest seadusandjate arvates on need liiga sõltuvust tekitava iseloomuga. Samas ei ole Prantsusmaal ühtegi seadust, mis keelaks kasutada mõne teise riigi online-kasiinode teenust.

Holland

Üldiselt on Holland tuntud liberaalsete seaduste poolest, kuid mis puudutab kaughasartmänge, siis nendele kehtivad ranged piirangud. Mängida on lubatud ainult oma riigi teenusepakkujate vahendusel. Selles osas on aga 2021. aasta alguskuudel oodata muudatusi.

Reguleerimata hasartmängu teenusevaldkond on suurte riskidega ning võib toota juurde maksejõuetuid ning majanduslikesse raskustesse sattunud kodanikke.

Alates 2017. aastast on valitsus teinud tööd selle nimel, et muuta seadusandlust ning lubada kaughasartmängud ka teiste riikide teenusepakkujatele. Litsentsi saavad teenusepakkujad peavad osalema ka hasartmängust põhjustatud probleemide ennetamisel.

Võrdsuse printsiibid aitavad ühtlustada valdkonda

Võib öelda, et hasartmängude reguleerimine on viimase aastakümnendi jooksul Euroopa Liidus hakanud ühtlustuma. Kuigi Euroopa Liidus puuduvad kehtivad sektoripõhised õigusaktid ning autonoomne otsustusvabadus on lubatud, tuleb siiski järgida Euroopa Liidu Toimimise Lepingu alusel kehtestatud põhivabadusi. Nende hulka kuulub ka vabadus osutada teenuseid ja tegeleda äritegevusega teises EL riigis.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255