03.01.2022 Esmaspäev

Elusoleku tõendamine

Inimene, kes elab väljaspool Eestit ja saab Eestist pensioni (vanaduspensioni, toitjakaotuspensioni või töövõimetuspensioni), pead igal aastal 1. märtsiks tõendama enda elusolekut, teatab sotsiaalkindlustusamet.

Elusolekutõend peab olema kindlasti allkirjastatud pädeva ametiasutuse poolt ja inimese enda allkirjast elusolekutõendil ei piisa.
Elusolekutõend peab olema kindlasti allkirjastatud pädeva ametiasutuse poolt ja inimese enda allkirjast elusolekutõendil ei piisa. Foto: pixabay

Elusoleku tõendamiseks tuleb esitage oma elukohariigi ametiasutuse kinnitatud tõend (PDF). Pädevaks ametiasutuseks on mistahes asutus, kus vastuvõtul käies inimene tuvastatakse (pensioni maksev asutus, kohalik omavalitsus, politsei, saatkond, notar jne.) Elusolekutõend peab olema kindlasti allkirjastatud pädeva ametiasutuse poolt ja inimese enda allkirjast elusolekutõendil ei piisa.

NB! Kui olete juba esitanud sotsiaalkindlustusametile teise riigi residentsustõendi, siis täiendavat elusoleku tõendit esitada ei ole vaja. Ka residentsustõend kehtib ühe aasta ja see tuleb igal aastal uuesti esitada.

Tõendi saab edastada:

  • posti teel aadressil Paldiski mnt 80, 15092 Tallinn
  • e-posti teel aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.
  • faksi teel numbril +372 640 8155
  • Inimesel on endal võimalik elusolekut tõendada ka isiklikult koos isikut tõendava dokumendiga Sotsiaalkindlustusametisse kohale tulles! Kohale võib tulla endale sobivasse Sotsiaalkindlustusameti klienditeenindusse
  • Skype teel helistades skype otsingus kontaktile nimega Elusolekutõend (kontaktiaadress live:.cid.b5bcbdf84f39b635) E-N 9.00 - 16.30, R 9.00 - 13.00. Vajalik on isikut tõendava dokumendi ning veebikaamera olemasolu.

Elusolekutõendi tähtajaks esitamata jätmisel peatatakse pensioni maksmine alates 1. aprillist.

Peatatud pensionimakseid on võimalik igal ajal taastada, kui esitatakse elusolekutõend. Pensioni maksmist jätkatakse, kui tõend on ametini jõudnud. Tõendi hilisema esitamise korral jätkatakse pensioni maksmist tagasiulatuvalt alates pensioni maksmise peatamisest.

Erandina ei pea elusolekut tõendama Eesti pensionisaajad, kes elavad Venemaal, Valgevenes, Lätis, Leedus, Moldovas ja Ukrainas. Nendest riikidest saadakse info automaatse andmevahetuse läbi vastavalt riikidega sõlmitud lepingutele. Läti ja Leedu pädevate asutustega toimub andmevahetus igakuiselt.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!