21.12.2016 Kolmapäev

Audiitorkogu ja ettevõtjad taotlevad avaliku huvi üksuse regulatsiooni muutmist

Kuus audiitorühingut, audiitorkogu ja kaubandus-tööstuskoda saatsid teisipäeval rahandusministrile ühispöördumise, milles paluvad kiirkorras muuta audiitortegevuse seaduses kirjas olevat avaliku huvi üksuse regulatsiooni.

Kehtiva seaduse kohaselt on Eestis ligi 200 avaliku huvi üksust, mille hulka kuuluvad nii suuremad ettevõtjad kui ka kohalikud omavalitsused. Kõik avaliku huvi üksused peavad täitma audiitortegevuse seadusest tulenevaid täiendavaid nõudeid, näiteks moodustama auditikomitee. Samuti tuleb avaliku huvi üksuse audiitoritel järgida täiendavaid nõudeid, teatas kaubandus-tööstuskoda.

Nii avaliku huvi üksused kui ka audiitorühingud on oodanud, et 2016. aasta jooksul võetakse vastu audiitortegevuse seaduse muudatused, millega muu hulgas täpsustatakse avaliku huvi üksuse kriteeriume. Selle tulemusena väheneks avaliku huvi üksuste arv ning ligi 165 suurimat Eesti ettevõtet, asutust või kohaliku omavalitsuse üksust ning nende audiitorit vabaneks täiendavast halduskoormusest.

Tänaseks on selge, et oodatud audiitortegevuse seaduse muudatused jäävad sel aastal vastu võtmata. Selleks et vähendada rohkem kui saja ettevõtja, asutuse ja kohaliku omavalitsuse ning nende audiitorite halduskoormust, tegid pöördumise autorid ettepaneku kiirkorras muuta avaliku huvi üksuse regulatsiooni.

Pöördumise esitajad leiavad, et piisava poliitilise tahte olemasolu korral on võimalik kiire ja tõhus lahendus, millega ei kaasne mingeid negatiivseid mõjusid ühegi huvigrupi jaoks, näiteks audiitortegevuse seaduse kiirkorras muutmine ainult § 13 (avaliku huvi üksus) osas, sellisel kujul, nagu see on sätestatud olemasolevas rahandusministeeriumi koostatud audiitortegevuse seaduse muutmise seaduse eelnõus.

Toetajad

Suno 365 logo 10 Uku tarkvara

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes