13.10.2020 Teisipäev

Abiellumine liigub tasapisi internetti

Rahvastikuminister Riina Solmani taktikepi all on sündimas võimalus anda abieluavaldus sisse interneti teel: sisestad oma paarilise isikukoodi ja kui armastatu samaga vastab, on avaldus tehtud, kirjutab Postimees. 

Uus lahendus toimiks piltlikult nagu populaarne kohtinguäpp Tinder: kui kaks inimest teineteise puhul tahteavalduse teevad, avanevad järgmised võimalused.
Uus lahendus toimiks piltlikult nagu populaarne kohtinguäpp Tinder: kui kaks inimest teineteise puhul tahteavalduse teevad, avanevad järgmised võimalused. Foto: pixabay

Praeguse korra järgi tuleb abieluavalduse esitamiseks isiklikult minna kohale kas perekonnaseisuasutusse, notari või vaimuliku juurde. Solman tahab seda muuta. Selleks, et vähendada inimeste jalavaeva, bürokraatiat ja muuta nimevahetuse korral uute dokumentide taotlemine lihtsamaks.

Eelmisel neljapäeval välja kuulutatud riigihankega otsitakse asutust, kes analüüsiks, kas ja kuidas viia abiellumise protsessi esimene etapp – avalduse esitamine – internetti. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis sündmusteenuste valdkonna juht Helena Lepp ütles, et kuigi projekt on alles algusfaasis, on neil mingisugune visioon olemas. Uus lahendus toimiks piltlikult nagu populaarne kohtinguäpp Tinder: kui kaks inimest teineteise puhul tahteavalduse teevad, avanevad järgmised võimalused. Eesti.ee-s oleks selleks abielu registreerimine, kohtinguäpis suhtlemine.

Lepa sõnul on loogiline ja tõenäoline, et loodav lahendus võiks umbmääraselt välja näha nii, et inimene siseneb Eesti.ee lehele, sisestab paarilise isikukoodi, valib registreerimise aja, viisi ja koha ning kui teine pool samaga vastab, oleks avaldus tehtud. «Aga kuidas täpselt, seda tuleb analüüsida,» ütles Lepp.

Sellele järgneks – nii nagu praegugi – vähemalt ühe kuu pikkune mõtlemisaeg. Lepp kinnitas, et kavatsust abielu sõlmimine täielikult internetti viia riigijuhtidel pole.

Muidu tekib liiga palju sellist «täna abielus, homme lahutatud»-tegutsemist. See peaks olema kaalutletud otsus,

ütles Lepp ja lisas, et digiabieluga kaasneks rohkem riske kui kasu.

Ühe võimaliku riskina mainis ta fiktiivabielusid. «Paaripanija üks kohustus on veenduda, et inimesed tahavad omavahel abielluda ja on aru saanud, mida nad teevad. Abieluavalduse digiteerimise üks võimalikke probleeme on see, et arvutil on raske selles tahtes veenduda,» ütles Lepp.

Võib ka juhtuda, et mõni tuntud ja avalikkuse poolt armastatud mees või naine võib isikukoodi lekkimise järel hakata saama fännidelt abiellumistaotluseid. «Aga kunagi ei tea. Võib-olla kümne aasta pärast on olukord teine. Kui esimese poole ära digiteerime, vaatame edasi,» ütles Lepp, kelle sõnul seni abieluregistreerimise digiteerimist eesmärgiks pole seatud.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255