14.05.2021 Reede

Aab: omavalitsus peab saama iseseisvalt otsustada kõiki kohaliku elu küsimusi

Rahandusministeerium tutvustas neljapäeval valitsusele ettepanekut määrata riigihalduse ministri üheks kohustuseks koordineerida Eestis edaspidi senisest enam ülesannete detsentraliseerimist omavalitsuste suunal.

Jaak Aab, riigihalduse minister
Jaak Aab, riigihalduse minister Foto: Stenbocki maja

Ettepaneku kohaselt tuleks tulevikus ministeeriumitel pakkuda senisest rohkem omavalitsustele teenuste korraldamisel strateegilist tuge, selle asemel, et langetada otsuseid omavalitsuste eest.

Eesti on ühiskonna ootustelt sarnane põhjamaadele, ent valitsemiskorralduselt jäädakse täna kohati Kesk- ja Ida-Euroopa riikidest maha.

Riigihalduse ministri Jaak Aabi sõnul on Eestis omavalitsustele usaldatud vähem ülesandeid ning omavalitsuste finantsautonoomia on OECD riikide seas madalaim.

Valitsus kipub täna omavalitsuste eest lahendusi ette ära otsustama, selle asemel, et neid riiklikesse otsustusprotsessidesse kaasata,

nentis minister.

„Elanike ootustele ja vajadustele vastavate kvaliteetsete ja kättesaadavate avalike teenuste pakkumiseks on vajalik, et nii omavalitsuse kui ka keskvalitsuse õigused ja vastutus oleks selgelt jaotatud ning mõlemad oleksid teadlikud oma kaasaegsest rollist ühtse valitsemise tagamisel,“ lisas Aab. 

Valdkonnaministeeriumitelt oodatakse 1. oktoobriks ettepanekuid, kuidas oma valdkonnas suurendada avalike teenuste korraldamisel omavalitsuste rolli ja vähendada sihtotstarbeliste toetuste osakaalu. Samuti tuleks ministeeriumitel edaspidi pakkuda omavalitsustele teenuste korraldamisel rohkem tuge. 

Mitmete riikide kogemused ja empiirilised uuringud näitavad, et detsentraliseerimine edendab avalikus sektoris muuhulgas poliitilist stabiilsust, demokratiseerumist, avalike teenuste kvaliteeti ja efektiivsust.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!