14.03.2018 Kolmapäev

Valitsus otsustab sisserändekvootide võimalikku muutmist aprillis

Majandusarengu valitsuskomisjon arutas tööjõuturu probleeme ning otsustas, et sisserändekvootide võimaliku muutmise osas tehakse otsus aprillis.

Komisjonis otsustati jälgida ja analüüsida välistöötajate sisserändekvoodi täitumist ning otsustada edasine tegevus aprillikuus. Järgmiseks majandusarengu komisjoniks tehakse ka ülevaade renditööjõu kasutamisest, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Peaminister Jüri Ratase sõnul ületas eelmisel aastal Eesti tööhõive määr esimest korda majandusbuumiaegsed näitajad. "Ühest küljest näitab kõrge tööhõive Eesti majanduse head seisu. Teisest küljest tuleb arvestada, et see tähendab tööandjatele raskusi vajalike oskustega töötajate leidmisel. Samuti peame meeles pidama, et meil on Eestis piirkondi, kust inimesed ja tööstus liiguvad pigem välja ning neile kohtadele pöörab riik eritähelepanu," ütles Ratas pressiteate vahendusel.

Tööjõupuudus jääb suure tõenäosusega tulevikus kasvama. Samas on Eestis jätkuvalt olemas ka puhver nii töötute kui ka mitteaktiivsete inimeste näol. Samuti tuleb silmas pidada regionaalseid eripärasid, sest tihti pole tööotsijad ja tööandjad samades piirkondades.

Komisjon leidis, et parema ülevaate ja prognooside saamiseks tuleb jätkuvalt arendada edasi tööjõu oskuste ja vajaduste prognoosi süsteemi OSKA. Haridus- ja teadusminister, ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister ning tervise- ja tööminister peavad analüüsima, milliseid olemasolevaid tööjõuvajaduse prognoosisüsteeme tuleks dubleerimise vältimiseks ja sünergia parandamiseks ühendada. Vastavad ettepanekud tuleb esitada valitsusele järgmise aasta veebruari lõpus.

Komisjon võttis teadmiseks ka Tööandjate Keskliidu ettepanekud erinevate menetlustähtaegade lühendamiseks ning edastas need riigihalduse ministrile ja keskkonnaministrile hinnangu andmiseks. Ettepanekuid arutatakse koos tööandjatega taas maikuu koosolekul.

Majandusarengu valitsuskomisjoni tööd juhib peaminister, komisjoni liikmed on ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo, haridus- ja teadusminister Mailis Reps, justiitsminister Urmas Reinsalu, majandus- ja taristuminister Kadri Simson, rahandusminister Toomas Tõniste, tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski ning välisminister Sven Mikser.

Teised ministrid osalevad komisjoni istungil peaministri kutsel, kui teemakäsitlus eeldab vastutava ministri kohalolu. Komisjoni tööd toetab riigikantselei strateegiabüroo.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes