10.11.2014 Esmaspäev

Vaid veerandik ettevõtjatest ootab käibe mõningast kasvu

Eesti ettevõtjate ootused on muutunud ettevaatlikumaks: 36% ettevõtjatest ootab aasta pärast käibe mõningast kasvu ja 41% usub, et nende käive jääb samaks, näitas Eesti Tööandjate Keskliidu sügisene äritrendide analüüs.

Vaid veerandik ettevõtjatest ootab käibe mõningast kasvu
Vaid veerandik ettevõtjatest ootab käibe mõningast kasvu Foto: Reuters

Välisturgude hetkeolukorda ei saa Eesti majandusele soodsaks pidada, kuid seda on seni aidanud tasakaalustada Eesti eratarbijate kindlustundest tulenev hoogne sisetarbimine, teatas tööandjate keskliit.

Majandususaldusindeks on tänavuseks sügiseks langenud 99,7-ni ehk õige pisut alla ajaloolise keskmise, languse peapõhjuseks on ehitussektori väike nõudlus. Selle põhjuseks on suuresti riiklike investeeringute vähenemine.

Eesti ettevõtjatest 41% Eesti usub, et nende käive jääb 12 kuu pärast sarnaseks tänasega, mõningast kasvu prognoosib 36% ning märgatavat kasvu 5% ettevõtjatest. 19 protsenti ettevõtjaist prognoosib käibe langemist. Kõige positiivsemad on käibe prognoosid jaekaubanduses, kõige pessimistlikumad ehitussektoris.

Ligi 2/3 ettevõttetest näeb töötajate arvu 12 kuu jooksul püsivat stabiilsena, töötajate juurde palkamist prognoosib 22% ning vähendamist 15% ettevõttetest. Enim kavatsevad aasta jooksul juurde värvata tööstussektor ja teenindussektor.

Laenusektor soosib ettevõtjate hinnangul järgneva kolme kuu jooksul enim tööstussektorit ning on raskeim kinnisvaraagentuuride ja ehitusettevõtete jaoks. Ettevõtete juhtidest 73% peab laenukeskkonda normaalseks ja 20% soosivaks, majandustegevust pärssivaks hindas laenukeskkonna 7% juhtidest.

Eesti Tööandjate Keskliidu äritrendide analüüs on kvartaalselt ilmuv hetkehinnang Eesti ärikeskkonnale Eesti Statistikaameti, Eesti Konjunktuuriinstituudi ning Eesti Tööandjate Keskliidu uurimuse põhjal.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes