01.10.2021 Reede

Töötukassa: inimeste huvi ettevõtluse vastu on rekordiliselt suur

Töötukassa ettevõtluse alustamise toetust on selle aasta kaheksa kuuga saanud rohkem inimesi kui varasematel aastatel terve aasta peale kokku.

Töötukassa toel oli septembri lõpu seisuga tänavu oma ettevõttega alustanud juba ligi 500 inimest.
Töötukassa toel oli septembri lõpu seisuga tänavu oma ettevõttega alustanud juba ligi 500 inimest. Foto: unsplash

Suure huvi põhjuseid on töötukassa hinnangul kaks - ettevõtluse alustamise toetus on sellel aastal suurem ehk toetuse suurus on maksimaalselt  6000 eurot, teiseks paneb iga kriis inimesed tegutsema. Nii on ka sel korral paljud inimesed seisnud teelahkmel ja mõtlevad, kuidas minna oma tööeluga edasi. 

Töötukassa toel oli septembri lõpu seisuga tänavu oma ettevõttega alustanud juba ligi 500 inimest. Tänavu ettevõtlusega alustanute seas on kõige enam inimesi vanuses 25-34, naisi mõnevõrra rohkem kui mehi. Suure tõenäosusega on aasta lõpuks ettevõtluse alustamise toetuse saajaid rohkem, kui kunagi varem. Viimastel aastatel on terve aasta peale olnud keskmiselt 400-450 ettevõtlusega alustajat.

Neljandik loodavatest ettevõtetest on töötleva tööstuse ettevõtted, järgnevad kutse-, teadus ja tehnikaalase tegevusega tegelevad ettevõtted 18 protsendiga ning kohe kannul ehitusvaldkonnas tegelevad ettevõtted 17 protsendiga. Varasemate aastatega võrreldes on oluliselt vähem teenindusettevõtteid, mis on ka mõistetav – sai just see sektor viimases kriisis valusalt pihta.

Töötukassal on valmimas ka analüüs aastate 2011-2020 kohta ja seegi näitab, et kõige rohkem on loodud ettevõtteid kutse-, teadus-ja tehnikaalase tegevuse, töötleva tööstuse ja muude teenindavate tegevuste valdkonnas.

Ideid on inimestel palju ja põnevaid, näiteks alustab ettevõte, mis kasvatab esmakordselt Eestis safranit ja teine toodab ebaküdooniast mahla ja seemnetest kosmeetilist õli. Lisaks alustab ettevõte, kes teeb lindudele keraamilisi pesakaste, ja ettevõte, kes plaanib tulla välja kokkupandavate kanuudega. Ühele ettevõtjale andis pensionile jäämine võimaluse hakata tegelema tuleviku tehnoloogiate ehk elektriautode ja pistikhübriidide laadimissüsteemide paigalduse, kontrolli, hoolduse ja remondiga ning päikeseelektrijaamade kontrollmõõtmistega.

Ettevõtluse alustamise toetuse taotlustega esitatakse esialgne prognoos loodavatest töökohtadest ja selle põhjal näitab analüüs, et praeguseks rahastatud ligi 450 taotlusega planeerivad alustavad ettevõtjad luua 582 töökohta ehk keskmiselt tekitatakse 1,25 töökohta ettevõtja kohta.

Töötukassa ettevõtluse alustamise toetuse oluliseks plussiks on see, et absoluutselt iga äriplaan, mis on täitmist väärt, saab ka toetuse. Sealjuures on tegemist summaga, mida ei ole vaja tulevikus tagasi maksta.

Ettevõtluse alustamise toetus on mõeldud töötukassas arvele võetud töötule, vanaduspensioni või ennetähtaegse pensioni saajale ning päästeteenistuja toetust saavale tööotsijale. Taotleda on võimalik ka välismaalastel, kes on kolinud Eestisse. Selleks on vajalik elamisluba.

Kui konsultandi või karjäärinõustajaga on arutatud ettevõtjaks hakkamise võimalust, siis tuleb inimesel läbida ettevõtluse koolitus. Äriplaani võib hakata kirjutama ka inimene, kel pole mingit ettevõtja tausta. Koolituse raames on sul pidevalt abiks koolitaja ning tema juhendamisel valmibki äriplaan. Kui inimesel on majandusalane haridus või ettevõtluse kogemus, võib ise alustada äriplaani koostamist.

Ettevõtluse alustamise toetuseks saab äriplaani esitada aastaringselt. Kui äriplaan peaks saama negatiivse vastuse, võib seda alati parandada ning siis uuesti esitada. Tuleb vaid oma äriplaani korrigeerida ja siis tagasi kandideerima tulla. Töötukassa hoiab toetuse saanud ettevõtetega sidet ja pakub ka mitmeid lisateenuseid. See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.">

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!