23.08.2018 Neljapäev

Tammist: välistööjõu regulatsioonid tuleb üle vaadata

Ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri Rene Tammisti sõnul tuleb arutada välistööjõu riiki lubamise kvootide laiendamise üle, kirjutab Postimees.

"Startup-viisa ja EAS-i vastav programm on päris kenasti tööle läinud, ent mitmete ettevõtete jaoks on selles osas probleemid üsna kriitilised. Põhiline sõnum oli [ettevõtjatelt], et nii hoida!," ütles Tammist, kes kohtus 23. augustil Eesti startup-kogukonna liidritega.

Eesti idufirmad on juba praegu tänu startup-viisale sisserände piirarvu kvoodi alt väljas. "Aga see regulatsioon tuleks üle vaadata ka teiste sektorite jaoks. Mitte lõputult ja "mida rohkem, seda parem", vaid see teema tuleks lahti võtta. Saan aru, et see teema on sensitiivne, aga kui vaadata ettevõtete tänaseid suuri kitsaskohti, siis see on üks neist," rääkis Tammist.

22. augustil ametivande andnud minister märkis, et kõigepealt tuleb otsa vaadata meie sisemistele ressurssidele ja tuua tööhõivesse neid, keda seal veel ei ole, ning täiendus- ja ümberõppe võimaluste arendamisele. Tammist viitas eraldi just vanemaealiste naiste tööhõivele.

Startup-kogukonna liidritega puudutati veel optsioonide temaatikat, mille maksustamine on ettevõtetele jätkuvalt murekoht. "Rääkisime ka regulatsioonide ja ärikultuuri erinevustest USA ja Eesti ning kontinentaal-Euroopa vahel ning ka alustavate ettevõtete maksukrediidi teemal."

"Omalt poolt saan pakkuda ettevõtetele partnerlust, et neid teemasid lahendada. Probleemid on akuutsed ja riigil tuleb siin tegutseda," rääkis Tammist ja lisas, et tema prioriteet on e-riigi arendamine ja partnerlus Eesti startup-kogukonnaga.

Isamaa esimehe Helir-Valdor Seederi sõnul on juba praegu välistööjõu kvoodi alt vabastatud Eestile vajalikud kõrgepalgalised spetsialistid, sealhulgas IT-sektori asjatundjad. "Juhime tema tähelepanu sellele, et ettevõtlus- ja infotehnoloogiaministri ametiülesandeks peab olema sihipärane töö selle nimel, et meie ettevõtluskeskkond soosiks kõrgtehnoloogiliste ja automatiseeritud tehnoloogiate kasutamist, mis vajavad vähem töökäsi," ütles Seeder.

"Tegelikkuses kasvab surve madalapalgaliste võõrtööliste Eestisse toomiseks aga seda ei tohi me endale lubada. Isamaa leiab, et me peame töötama selle nimel, et Eesti palgad suureneksid määrani, mis välismaale tööle suundunud kaasmaalasi motiveeriks Eestisse naasma. Kui minister Rene Tammist soovib välistööjõu kvoodi alt vabastada keskmise palgaga oskustöölisi, siis sellega Isamaa ei nõustu. Odavale võõrtööjõule panustamine pikas perspektiivis ainult vähendaks Eesti konkurentsivõimet ja kahjustaks meie majandust," sõnas Seeder.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!