17.11.2016 Neljapäev

SEB: Kolmandik suurettevõtetest plaanib töötajate arvu suurendada

SEB suurettevõtete finantsjuhtide uuringu põhjal on tööjõu kallinemine ettevõtete jaoks kasvav mure, kuid sellest hoolimata kavandab kolmandik ettevõtetest järgmise aasta jooksul töötajate arvu kasvatada.

Kõrgetest tööjõukuludest on uuringu põhjal saanud Eesti suurettevõtete kõige olulisem probleem, mida mainis 41% küsitletud finantsjuhtidest. Kui Eestis on suured tööjõukulud oluliseks probleemiks juba teist aastat järjest, siis ka Läti ja Leedu ettevõtted kurdavad selle üle aina enam. Läti suurettevõtete finantsjuhtidest pidas suurenevaid tööjõukulusid oluliseks probleemiks 24% ja Leedus koguni 51%, teatas SEB.

Sellele vaatamata soovivad paljud ettevõtted töötajate arvu suurendada. Eesti suurettevõtetest kolmandiku hinnangul töötab nende ettevõttes kuue kuu pärast rohkem inimesi kui küsitluse toimumishetkel. Töötajate arvu kavandab vähendada vaid 7% ettevõtetest. Veelgi optimistlikumad on Leedu suurettevõtted, kellest plaanib värbamist suurendada 43%.

Ka Lätis usub 25% ettevõtetest töötajate arvu kasvu. Võrreldes eelmise aasta finantsjuhtide küsitlusega on ettevõtete vajadus uute töötajate järele suurenenud. 2015. aasta sügisel soovis järgneva kuue kuu jooksul töötajate arvu suurendada 26% Eesti ettevõtetest, 29% Leedu ettevõtetest ja 21%Läti ettevõtetest.

"Töötajate sissetuleku tõus on tervitatav, kuid ühtlasi piirab tööjõukulude kasv Eesti ettevõtete konkurentsivõimet. Tööjõukulude tõusu tõttu on paljud ettevõtted loobunud varasemate aastate kasumite jaotamisest ja jätnud ära investeeringuid. Eestis on tööhõive tõusnud niivõrd kõrgele tasemele, et uute töötajate värbamine saab ettevõtete jaoks olema tõsine väljakutse. Samas näitab ettevõtete jätkuv soov töötajate arvu kasvatada, et nõudlus nende toodete ja teenuste järele on tõusutrendis," ütles SEB Eesti ettevõtete panganduse valdkonna juht Eerika Vaikmäe-Koit.

Ettevõtete värbamisplaane võib rikkuda kvalifitseeritud tööjõu puudus. Sarnaselt tööjõukuludega on see ettevõtete jaoks aina kasvav mure. Balti riikidest on uuringu põhjal kvalifitseeritud tööjõu puudus kõige väiksem probleem Eestis, kus seda mainis 33% küsitletud finantsjuhtidest. Lätis tunnistas seda olulise probleemina 39 % ja Leedus 43% vastajatest. Võrreldes eelmise aasta uuringuga on probleemi teadvustavate finantsjuhtide osakaal kasvanud kõigis Balti riikides.

SEB grupp korraldab suurettevõtete finantsjuhtide uuringut oma klientide seas igal aastal kõigis kolmes Balti riigis. Sellel aastal osales uuringus kokku 263 suurettevõtet.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!