30.11.2023 Neljapäev

Palgatõusuks ei pea tingimata tööandjat vahetama

Kui CV-Online’i suvise tööturu monitooringu järgi pole 75 protsenti töötajaid oma palgaga rahul ja pea pooled otsivad tööturul uut tööandjat, siis SEB kinnitusel tasub esmalt otsida paremat töötasu olemasoleva tööandja pakkumiste hulgast. 

Kui palgatõusu küsimine ebaõnnestub, siis tasub mõelda, mis valesti läks.
Kui palgatõusu küsimine ebaõnnestub, siis tasub mõelda, mis valesti läks. Foto: freepik

SEB personali ja koolituse divisjoni direktori Margit Pungali sõnul võiks töötaja juba tööle asudes oma otseselt juhilt uurida, mis alustel ja põhimõtetel toimub organisatsioonis töötasude ülevaatamine. "Mitmetes ettevõtetes, sealjuures ka SEB-s on juurutatud töötasupoliitika, mille järgi vaadatakse kord aastas kõikide töötajate palgad üle. See küll ei pruugi tähendada, et kõik töötajad saaksid automaatselt palka juurde, kuid võimalus on olemas," rääkis Pungal.

Samas on ka organisatsioone, kus kindel töötasupoliitika puudub, mis annab töötajatele võimaluse ise palgatõusu küsida.

Juht ei pruugi teada, et töötaja on oma palga suhtes rahulolematu, kui viimane sellest märku ei anna. Palgateemalise vestluse alustamine võib olla keerukas ja ehk ka pisut hirmutav, kuid kui selleks põhjalikult ja argumenteeritult ette valmistada, siis võib tulemus olla ootuspärane ja positiivne,

jätkas Pungal. 

Kui palgatõusu küsimine ebaõnnestub, siis tasub Pungali sõnul mõelda, mis läks valesti. "Öeldakse küll, et küsija suu pihta ei lööda, kuid seda eeldusel, et töötaja oskab ka põhjendada, millega on ta palgatõusu välja teeninud. On see kas lisaülesannete või -vastutuse võtmine, eelnevalt seatud eesmärkide täitmine või muu lisaväärtuse loomine. Palgatõusu küsimine konkreetsete argumentideta ei kanna üldjuhul vilja," ütles Pungal.

Karjääriredelil edasiliikumine võib olla Pungali sõnul üks viisidest, kuidas saavutada soovitud palgatõusu. "Karjääri tegemiseks ei pea alati tööandjat vahetama, sest on palju ettevõtteid, kus on võimalik liikuda edasi organisatsioonisiseselt. Mida suurem on organisatsioon, seda rohkem võimalusi edasi pürgimiseks." ütles Pungal. "Samas on olukordi, kus töötaja on olnud ühel positsioonil mitmeid aastaid ning töösooritus ühtviisi hea, kuid tema palgasoov on märkimisväärselt suurem kui turu keskmine. Kui töötaja palgaambitsioonid on kõrged ja tema jaoks väga olulised, siis tasuks vaadata organisatsioonis teisi ametikohti, mille keerukuse tase on kõrgem ja võimalus karjääri teha suurem."

Kui töötaja tunneb ambitsiooni karjääri tegemiseks, saab Pungali soovituse järgi oma tööülesannetega suurepäraselt hakkama ja otsib pidevalt uusi väljakutseid, võib karjääriredelil liikumine toimuda väga kiiresti. "Kuid nagu palgatõusu küsimise puhul, on ka karjääri tegemine iga inimese enda kätes. Tuleb seada endale kindel siht, selle nimel tööd teha ning häid tulemusi uhkusega teistele, eriti otsesele juhile esitada," märkis Pungal. 

Siiski tõdes ta, et alati ei pruugi palgakõrgenduse küsimine soovitud tulemust anda. Siis tuleks enne töökuulutuste avamist uurida, milliseid lisahüvesid ettevõte pakub ja kas need võiksid kompenseerida potentsiaalse palgatõusu. "Näiteks SEB pakub oma töötajatele paindlikku töökorraldust, tervisekindlustust, tööandjapensionit, täiendavaid puhkusepäevi ning koolitus- ja arenguvõimalusi. Palga ja teiste hüvede kõrval on oluline ka töötaja vaimse tervise toetamine, kuna sellega seotud probleemid on üha aktuaalsemad. Seega, lisahüved võivad kompenseerida võimaliku palgatõusu, hoida vaimset ja füüsilist tervist ning mõnel juhul aitavad kindlustada ka töötaja pensionipõlve," ütles Pungal. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference