26.03.2024 Teisipäev

Olulised muudatused töölepingu seaduse käsiraamatus!

Töötajad ja tööandjad otsivad sageli keerulistes töösuhteid puudutavates küsimustes seadusest tuge – nii kuluvad praktilised nõuanded ja täiendavad selgitused jõustunud seadusmuudatuste ning värske kohtupraktika kohta marjaks ära. Valminud on töölepingu seaduse käsiraamatu uuendatud versioon, kust võib leida selgitusi iga seadusesätte kohta.

Muudatusi tehti nii ema-, isa- vanema-, lapsendaja- kui ka lapsepuhkuse korras.
Muudatusi tehti nii ema-, isa- vanema-, lapsendaja- kui ka lapsepuhkuse korras. Foto: pixabay

Kümnest enim täiendatud sättest annab ülevaate majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi töösuhete ja töökeskkonna osakonna nõunik Maria-Helena Rahumets.

Vanematele mõeldud puhkuste süsteemi muudatused (TLS § 59-65)

1. aprillil 2022. a jõustusid vanemapuhkuse ja -hüvitiste süsteemi muudatused, mis pakuvad nii senistele kui tulevastele lapsevanematele rohkem paindlikkust ja mugavust.

Kõik riiklikud perehüvitised ja -puhkused on nüüd vanemate jaoks sotsiaalkindlustusameti iseteeninduses ühes kohas.

Muudatusi tehti nii ema-, isa- vanema-, lapsendaja- kui ka lapsepuhkuse korras – näiteks saavad nüüd mõlemad vanemad võtta lapsepuhkust 10 päeva iga lapse kohta kuni lapse 14. aastaseks saamiseni ning viibida üheaegselt kuni 60 päeva koos vanemapuhkusel, saades samal ajal vanemahüvitist. Lisaks on alates 1. jaanuarist 2024. a võimalus abielluda samast soost paaridel, mistõttu tagatakse ka töösuhetes kõigi vanemate võrdne kohtlemine lapse kasvatamisega seotud puhkusete kasutamisel. Kõike seda, mis täpsemalt senises korras muutus, selgitab põhjalikult uuendatud käsiraamat.

Katseaeg (TLS § 101)

Seaduses on alates 1. augustist 2022. a uus eraldi paragrahv, mis koondab katseaega puudutavaid põhimõtteid.

Kuigi senised katseaja põhimõtted jäid suures plaanis samaks, lisandus täpsustus, et katseaja hulka ei arvestata aega, kui töötaja tööülesannete täitmine on takistatud (eelkõige haiguslehel või puhkusel viibimine). Samuti tuleb edaspidi silmas pidada, et uut katseaega ei kohaldata tähtajalise töölepingu pikendamisel või järjestikku sõlmimisel samalaadse töö tegemiseks.

                                                                                                                                                                    Järgneb.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255