08.05.2020 Reede

Turismisektor ja väikeettevõtted saavad esmaspäevast toetust taotleda

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) avab esmaspäeval kell 9 e-teeninduse kaudu turismiettevõtete kriisitoetuse ja väikeettevõtja kahjude hüvitamise toetuse taotluste vastuvõtu.

Toetuse taotluse esitamisel ei tohi olla ettevõttel 12. märtsi seisuga ajatamata maksuvõlga.
Toetuse taotluse esitamisel ei tohi olla ettevõttel 12. märtsi seisuga ajatamata maksuvõlga. Foto: Pixabay

Turismimeetmest toetatakse 25 miljoni euroga majutus- ja toitlustusettevõtjaid, reisiettevõtjaid, turismiteenuse pakkujaid ja atraktsioone. 10 miljoni euroga toetatakse mikro- ja väikeettevõtteid ning FIE-sid kriisikahjude kompenseerimisel, teatas EAS.

"Valitsuse kriisitoetuste eesmärgiks on, et abi saaks võimalikult palju keskmisi ja väiksemaid ettevõtteid, kellel on panka minna raskem kui suurematel. Valitsuse soov oli tagada võimalikult ulatusliku mõjuga abi, mis arvestaks ka teiste kriisimeetmete tingimustega neid dubleerimata, et maksumaksja raha oleks võimalikult otstarbekalt kasutatud," ütles väliskaubandus- ja infotehnoloogiaminister Raul Siem pressiteates.

Nii turismi kui ka väikeettevõtjate kriisitoetus on tagastamatu abi, taotlemiseks ühekordselt ning nende peamiseks tingimuseks on ettevõtte raskuste selgelt tuvastatav seos kriisiga. Taotlemisel tuleb kirjeldada, kuidas on viirus avaldanud mõju ettevõtte majandustegevusele.

Avaldused vaadatakse läbi taotluste esitamise järjekorras, mis tähendab, et vastuvõtt lõpetatakse, kui toetuse eelarve on ammendunud.

Turismitoetuse suurus sõltub makstud tööjõumaksudest, käibe suurusest ja langusest kriisiajal võrreldes eelmise aasta sama perioodiga ning ulatub sõltuvalt turismiettevõtte tegevusalast 2000 eurost 60 000 euroni.

Väikeettevõtete toetuse suurus on 3000 ja 5000 eurot ettevõtja kohta sõltuvalt ettevõtte käibe suurusest ning käibekaotusest kriisi ajal võrreldes eelmise aasta sama perioodiga.

Toetuse taotluse esitamisel ei tohi olla ettevõttel 12. märtsi seisuga ajatamata maksuvõlga. Kiirkorras maksuvõlgade ajatamiseks tuleb esitada e-MTA keskkonnas ajatamise taotlus ning selleks, et taotlus kiiremas korras läbi vaadataks, tuleb endast märku anda See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. meiliaadressile.

Samuti peavad taotleval ettevõttel olema esitatud deklaratsioonid ja majandusaasta aruanded perioodi kohta, mille esitamise ajaline kohustus on saabunud.

Seoses eriolukorra väljakuulutamisega, mis tõi endaga kaasa paljude ettevõtete raskustesse sattumise, on majanduses oluliselt suurenenud ka võimalike pettuste ja korruptsiooni oht. Sellest tulenevalt rakendab EAS kriisimeetmete puhul erinevaid täiendavaid kontrollimehhanisme, et rikkumisi tuvastada.

Mitmetes töölõikudes on kasutusel automaatkontrollid, mis aitavad suurte andmemahtude analüüsimisel ning ohumärkide tuvastamisel.  Kõik mitte sihipäraselt kasutatud toetused nõutakse tagasi.

Lisaks valitsuse kriisitoetustele pakub ettevõtjatele tuge EAS-i tootearendustoetus ning turismi ärimudelite arendamise toetus, mille tingimused muutuvad lähiajal paindlikumaks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!