06.11.2023 Esmaspäev

KIK avab toetuse KOV-idele biojäätmete konteinerite ostuks

Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) avab täna, 6. novembril toetuse omavalitsustele biojäätmete konteinerite, kompostrite ja korvide ostuks.

Eesti kodudes tekib aastas 300 kilogrammi jäätmeid inimese kohta, millest ligi kolmandik on köögis ja toiduvalmistamisel tekkivad biojäätmed.
Eesti kodudes tekib aastas 300 kilogrammi jäätmeid inimese kohta, millest ligi kolmandik on köögis ja toiduvalmistamisel tekkivad biojäätmed. Foto: pixabay

Toetuse eelarve on 86 150 eurot ja ühele projektile antakse toetust kuni 15 000 eurot. Toetust saavad taotleda Alutaguse, Antsla, Häädemeeste, Kanepi, Muhu, Rakvere, Rõuge ja Võru vald ning Narva ja Sillamäe linn, kus elanikele pole veel biojäätmete äravedu korraldatud, teatas KIK. 

Eesti kodudes tekib aastas 300 kilogrammi jäätmeid inimese kohta, millest ligi kolmandik on köögis ja toiduvalmistamisel tekkivad biojäätmed. "Liigiti kogumine võimaldab biojäätmed muuta väärtuslikuks kompostiks ja biogaasiks, rikastades meie muldasid ja soojendades kodusid. Seetõttu on biojäätmete eraldi kogumine segaolmejäätmetest äärmiselt vajalik," toonitas kliimaministeeriumi ringmajanduse ja elukeskkonna asekantsler Ivo Jaanisoo.

KIK-i ringmajanduse ja ressursisäästu valdkonnajuhi Rita Jürmanni sõnul on tegu kolmanda samalaadse vooruga, mida korraldatakse varasemate voorude jäägi arvelt. "Selle vooruga aitame mahajäänuid – neid omavalitsusi, kus on biojäätmete kokkukogumises jäänud seni vajaka. Toetuse abil saab muuta ka nende valdade ja linnade elanikele biojäätmete äraandmine võimalikult mugavaks. Eelmistes taotlusvoorudes oleme juba toetanud 2,7 miljoni euroga biojäätmete liigiti kogumise taristu rajamist kümnes omavalitsuses ning biojäätmete konteinerite ja kompostrite ostmist 30 omavalitsuses. Nüüd on võimalus just neil omavalitsustel, kes pole selleks tegevuseks veel toetust saanud," selgitas Jürmann. 

Toetust saavad taotleda kohalikud omavalitsused, kus elanikele pole veel biojäätmete äravedu korraldatud. Need on Alutaguse, Antsla, Häädemeeste, Kanepi, Muhu, Rakvere, Rõuge ja Võru vald ning Narva ja Sillamäe linn. Toetust ei jagata omavalitsustele, kes on viimase viie aasta jooksul juba biojäätmete konteinerite, kompostrite või korvide soetamiseks toetust saanud ja biojäätmete vedu on juba varasemalt korraldatud.

Taotluse esitamise hetkeks peab omavalitsuses kehtima uus korraldatud jäätmeveo hange, mis hõlmab ka biojäätmete veoteenust, või peab uus hange olema vähemalt riigihangete registris välja kuulutatud. Omavalitsused, kes ei ole veel biojäätmete vedu korraldanud, peavad toetuse saamiseks vajadusel esmalt muutma oma jäätmehoolduseeskirja ning seejärel välja kuulutama uue jäätmeveo hanke, mis on kooskõlas jäätmehoolduseeskirjaga.

Täiendavalt on kliimaministeerium kavandamas Euroopa Liidu uue rahastusperioodi vahenditest mahukat toetusmeedet kohalike omavalitsuste jäätmete liigiti kogumise taristu arendamiseks.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference