TRK 1140x140 ee gif
04.07.2017 Teisipäev

E-Piim valmistab ette hankeid uue piimatööstuse seadmete leidmiseks

E-Piim, mis sai põllumajanduse registrite ja informatsiooni ametilt (PRIA) 15 miljonit eurot toetust 89 miljoni eurose piimatööstuse rajamiseks, ootab vaidlustusperioodi lõppu ja valmistab ette seadmetehankeid, kirjutab Järva Teataja.

"Majanduses töötab konkurents ja ainult nii saab valida parimat ja nüüd on seaduse järgi Milkest AS-il aega 30 päeva [PRIA] otsust [toetada E-Piima projekti] vaidlustada. Selle aja nüüd ootame siis lihtsalt ära. Samas on ühistud asunud läbirääkimistesse ka ühise üle-eestilise ühistu loomise eesmärgil," ütles E-Piima juht Jaanus Murakas lehele.

Selle 30 päeva jooksul E-Piim 89 miljonit eurot maksma mineva piimatööstuse rajamisega suuri edasisi samme veel astuda ei plaani, rääkis Murakas. "Loomulikult ei istu me sellel ajal käed rüpes. Meil väga palju asju käimas ja protsessiga tegeleme edasi, kuid selge on see, et hooga ei saa järgmisi samme astuda enne, kui vaidlustamisega on asjad lõplikult selged."

Kui vaidlustusperiood lõppeb, plaanib E-Piim välja kuulutada rahvusvahelised hanked seadmete leidmiseks, sõnas Murakas. "Projekti ehituslik külg on märksa lihtsam kui tehnoloogiline."

"Et leida tehasele, mida ehitatakse Eestis 30–50 aasta tagant, vastavaid seadmeid ja ka õiglase hinnaga, selleks peame läbirääkimisi ligi 10 piimatööstusseadmeid tootva maailma suurkontserniga. Käsil on keeruliste rahvusvaheliste hangete ettevalmistus ja see on suur töö," märkis Murakas.

Muraka sõnul on uus rajatav piimatööstus suunatud ekspordile ja põhitoodang on juustud, piimapulbrid, vadakavalgu kontsentraat, või ja rõõsk koor. Vähesel määral jääb siseturule vaid juustu, lisas ta.

Kuivõrd Paidesse rajatava tööstuse jaoks on vaja tööle võtta 104 inimest, siis ühe lahendusena näeb Murakas välistööjõu sissetoomist. "Nii teevad seda ka arenenud riigid. Mitu inimest ka Paidest on juba käinud küsimas tööd uues tööstuses. See annab lootust, et leiame töötajaid uude tehasesse ikka Eestist," ütles Murakas.

PRIA peadirektor kinnitas möödunud neljapäeval piimatööstuse suurprojektide hindamiskomisjoni tehtud otsuse toetada E-Piim Tootmine AS piimatööstuse rajamise projekti 15 miljoni euroga. E-Piim AS projekti maksumus on 89 miljonit eurot, projekti üks investoritest on Marubeni Corporation Jaapanist. Milkesti projekti maksumus oli 50 miljonit eurot.

Toetuse eesmärgiks on uue ühistulise piimatööstuse rajamine. Raha eraldatakse selleks, et vähendada toorpiima eksporti ja kaasaegset tehnoloogiat kasutusele võttes maksta piima tootjatele kõrgemat ja stabiilsemat tasu. Toetust saab nii toorpiima töötlemiseks ja turustamiseks vajalikeks ehitisteks kui ka sinna seadmete soetamiseks.

Veebruaris laekus PRIA-le kaks võistlevat taotlust E-Piim Tootmise AS-ilt ning Milkest AS-ilt. Kaheksaliikmeline hindamiskomisjon otsustas maikuus toetada E-Piim Tootmine AS-i projekti, sest komisjoni juhi Indrek Neivelti hinnangul astutakse selle projektiga pikem samm edasi Eesti piimatööstuse arengus.

Piimatootjate ühisfirma Milkest tõenäoliselt PRIA otsust ei vaidlusta, kuigi algselt sellega ähvardas. "Milkesti koosolekul võtame selle kohta lõpliku otsuse vastu, aga oleme siin asja omavahel arutanud ja paljud on arvamusel, et ei ole mõistlik edasi kaevata," ütles Milkesti nõukogu esimees Märt Riisenberg reedel.

Toetajad

Suno 365 logo 10  

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes