Järgmise 30 päeva jooksul võib igaüks seaduse väljatöötamiskavatsusega tutvuda ja anda sellele tagasisidet.
Tuumaenergia seadus valmib koostöös ja läbipaistvalt
Energeetika- ja keskkonnaminster Andres Suti sõnul peab tuumaseaduse väljatöötamise protsess olema läbipaistev ja kaasav ning tagama huvigruppidele võimaluse kaasa rääkida.
„On väga oluline, et loodav õiguslik raamistik tagab nii keskkonna kui ka inimeste ohutuse kogu jaama elutsükli vältel,“ ütles Sutt.
Riigikogu võttis eelmise aasta 12. juunil vastu otsuse, mis toetab tuumaenergia kasutuselevõtu ettevalmistamist ning sobiva õigusraamistiku loomist Eestis. Otsus põhineb tuumaenergia töörühma analüüsil, mis kinnitas, et tuumaenergia kasutuselevõtt Eestis on teostatav.
Koos seaduse jõustumisega on kavas luua tuumaregulaator, mis tegeleb tuumajaama tegevuslubade väljastamise ja ohutu käitamise järelevalvega. Regulaatori tegevuse algusajaks on planeeritud 1. jaanuar 2027.
Tuumaregulaatori ülesanneteks on kehtestada ohutusnõuded ja kontrollida, et tuumategevus toimuks ohutult ja vastavalt seadustele. Amet hakkaks väljastama tegevuslubasid, kinnitama tuumarajatiste projekte ning teostama järelevalvet, et käitajad täidaksid ohutusnõudeid ja rakendaksid parimaid praktikaid.
Tuumaprogrammi elluviimiseks on moodustatud ministeeriumidevaheline tuumaenergia juhtrühm, mille all tegutsevad kolm spetsialiseerunud töörühma: õigusloome töörühm, regulaatori loomise töörühm ning pädevuste arendamise töörühm. Igas töörühmas osalevad valdkondlikud spetsialistid erinevatest ministeeriumidest ja ametitest ning kaasatud on ka väliseksperdid.
Kliimaministeerium hoiab tuumaenergia seaduse väljatöötamisega seotud materjalid avalikult kättesaadavana ministeeriumi temaatilisel veebilehel ning korraldab infopäevi ja meelsusuuringuid.
Kliimaministeerium plaanib esitada seaduseelnõu valitsusele järgmise aasta teises kvartalis. Riigikogu saab seaduse vastu võtta järgmise aasta teises pooles ning seadus hakkaks kehtima 1. jaanuarist 2027.