06.02.2024 Teisipäev

Ühisvara jagamise tagasivõitmine pankrotimenetluses

Pooled vaidlesid 6. detsembril 2023 Riigikohtu kassatsiooniastmes selle üle, kas kinnisasjade ja korteriomandi ühisvarasse (ja hiljem pankrotivarasse) tagasisaamiseks on piisav üksnes võlgniku ja kostja I vahel sõlmitud ühisvara jagamise lepingu tagasivõitmine PankrS § 112 alusel.

Tagasivõidetavaid tehinguid ei saa samastada tühiste tehingutega, leidis Riigikohus.
Tagasivõidetavaid tehinguid ei saa samastada tühiste tehingutega, leidis Riigikohus. Foto: pixabay

Seda olukorras, kus kinnisasjad ja korteriomand on võlgniku ja kostja I vahel sõlmitud ühisvara jagamise lepinguga jäetud kostjale I, kes on need seejärel omakorda mitterahalise sissemaksena üleandmise lepingu ja asjaõiguslepingute kohaselt andnud kostjale II.

Riigikohus leidis, et ühisvara jagamise lepingu tagasivõitmine ei muuda automaatselt tühiseks või tagasivõidetavaks sellele järgnenud tehinguid.

Tagasivõitmisel kujundatakse pooltevaheline õigussuhe ümber kohtulahendi jõustumise aja seisuga edasiulatuvalt. Järgnevate tehingute kehtivust tuleb eraldi hinnata.

Olukorras, kus tagasivõidetava tehingu alusel saadu on jätkutehinguga üle läinud võlgnikuga tehingu teinud isiku üld- või eriõigusjärglasele, saab tehingu tagasi võita PankrS §-s 116 sätestatud eeldustel.

Otsuse annotatsioonid koos märksõnadega on leitavad siit.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference