04.05.2016 Kolmapäev

Õiguskantsler soovitab üle vaadata elukutsevaliku piirangud

Õiguskantsler Ülle Madise tegi riigikogule ettepaneku viia põhiseadusega kooskõlla tegevusala ja elukutse valikule kehtestatud eluaegseid piiranguid reguleerivad seadused.

Ka politseinikele kehtivad praegu eluaegsed keelud, mis ei luba kunagise kuriteo eest süüdi mõistetud isikut teenistusse võtta
Ka politseinikele kehtivad praegu eluaegsed keelud, mis ei luba kunagise kuriteo eest süüdi mõistetud isikut teenistusse võtta Foto: PM

Riigil on õigus ja kohustus esitada kõrgendatud ja kohati piiravaid nõudmisi isikutele, kes töötavad avalikus teenistuses ning riigivõimu ja õigusemõistmisega seotud tegevusaladel. Sel viisil tagab riik, et tema teenistuses töötavad vaid hea mainega lojaalsed ja õiguskuulekad inimesed.

Nii kehtivadki mitmete ametite puhul eluaegsed keelud, mis ei luba kunagise kuriteo eest süüdi mõistetud isikut tööle või teenistusse võtta. Keelud ei arvesta konkreetset kuritegu ega asjaolu, et karistus on kantud või tegu pandi toime alaealisena, märkis õiguskantsler riigikogule tehtud ettepanekus.

Selliste piirangute ja keeldude mõjualas on kohtunikud, prokurörid, politsei- ja piirivalveametnikud, vanglateenistujad, kohtueksperdid, päästeametnikud ja avalikud teenistujad. „Praegusel kujul ei arvesta piirangud tõsiasjaga, et selle kunagine toimepanek ei pruugi tähendada täna riigile reaalset ohtu,“ leidis õiguskantsler.

Õiguskantsler teatas, et karistusega kaasnevad lisapiirangud peavad igal juhul olema põhjendatud ning kooskõlas põhiseadusliku õigusega valida vabalt tegevusala, elukutset ja töökohta. „Norm ei saa olla põhiseadusega kooskõlas, kui tema kohaldamisalasse jääb üksainuski juhtum, mil normi kohaldamisega kaasneks põhiõiguste rikkumine.“

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255