08.01.2020 Kolmapäev

Mis on ühis- ja mis lahusvara?

1. juulil 2010 jõustus kehtiv perekonnaseadus, mille sätteid kohaldatakse nii enne kui ka pärast 1. juulil 2010 omandatud vara jagamisel. Seejuures ei ole oluline, kas abielu lahutati enne 1. juulit 2010 või mitte. Et ühisvara jagada, tuleb kindlaks määrata aga ühisvara koosseis.
Meeli Rondel, vandeadvokaadi abi, advokaadibüroo HETA
Meeli Rondel, vandeadvokaadi abi, advokaadibüroo HETA Foto: Erakogu

Ühisvara koosseisu määramise seisukohalt peaks ennekõike teadma järgmist:
  • Ühisvara koosseis määratakse kindlaks vara omandamise ajal kehtinud seaduse alusel.
  • Enne 1. juulit 2010 omandatud vara kuulumise üle ühis- või lahusvara hulka tuleb otsustada enne 1. juulit 2010 kehtinud seaduse sätete alusel (perekonnaseadus (PKS) aastast 1995).


  • PKS 1995 luges lahusvaraks vara, mille abikaasa oli omandanud pärast abielusuhete lõppemist (kehtivas seaduses selline termin puudub). Riigikohtu praktika kohaselt peeti abielusuhete lõppemiseks PKS 1995 järgi nii isiklike kui ka varaliste suhete lõppemist. Seega polnud määrav abielu lahutamise aeg, vaid abielusuhete lõppemise aeg, et määrata ühe või teise eseme kuulumine ühisvara koosseisu.
  • Kehtiva seaduse kohaselt lõpeb varaühisus muu hulgas abielu lahutamisega ning ühisvara koosseis määratakse kindlaks selle hetke seisuga.
  • Ühisvara hulka kuuluvad varaühisuse kestel kõik omandatud esemed ja muud abikaasade varalised õigused.
  • Ühisvara hulka ei kuulu kummagi abikaasa lahusvara, milleks on näiteks abikaasa isiklikud tarbeesemed; esemed, mis olid abikaasa omandis enne abiellumist või esemed, mille abikaasa omandas abielu jooksul näiteks kinke alusel või pärimise teel.
  • Eeldatakse, et kõik vara, mis on olemas lahutuse ajal, on poolte ühisvara. Juhul, kui mingid varaesemed kuuluvad lahusvara hulka, tuleb seda tõendada.
  • Kohustuste ühisvara koosseisu kuulumise osas tuleb iga võetud kohustust hinnata. Nimelt ei pruugi tegemist olla alati abikaasade ühise kohustusega. Näiteks kui üks abikaasa on võtnud oma isikliku hobi tarbeks laenu ja soetanud kallid kalastustarbed, mida teised pereliikmed ei kasuta, vastutab ta sellise kohustuse täitmise eest üksinda.
Vara jagamise puhul, sealhulgas ühisvara koosseisu määramisel on palju nüansse, mistõttu tasub sisutühja vaidluse ärahoidmiseks nõu pidada asjatundjaga.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference