20.04.2021 Teisipäev

K-Rauta kirjutas piirangute teemal õiguskantslerile

Ehituskaupade kett K-Rauta saatis õiguskantsler Ülle Madisele pöördumise, millega palub hinnata, kas valitsus on ehituskaupluste sulgemise piirangut kehtestades järginud piisavalt põhiõiguste ja vabaduste tagamise põhimõtet ning hea halduse tava.

Pöördumine viitab asjaolule, et ehituspoodidele kehtestatud piirangute tõttu on kogu sektor kaotanud tugevalt käivet.
Pöördumine viitab asjaolule, et ehituspoodidele kehtestatud piirangute tõttu on kogu sektor kaotanud tugevalt käivet. Foto: k-rauta.ee

Pöördumine viitab asjaolule, et ehituspoodidele kehtestatud piirangute tõttu on kogu sektor kaotanud tugevalt käivet. Avalikkuses on varasemalt kõlanud viiteid turuosalistele, kes on näinud enam kui 50-protsendilist käibe kaotust, teatas K-Rauta.

Samuti juhib pöördumine tähelepanu, et ajal kui ehitus- ja aianduskauplused on koroonapandeemia juhtimise meetmetest tulenevalt suletud, võivad toidupoed müüa kaupu, mille müümine ehitus- ja aianduspoodidel on keelatud.

Olukord, milles oleme juba enam kui kuu, sunnib suurte ja hästi ventileeritud ruumidega ehitus- ja aianduspoed oma uksed sulgema, samas kui tööstus- ja aiakaupu müüvad oluliselt väiksemad toidukauplused on ostjatele avatud,

ütles Kesko Senukai Estonia juht Donatas Zalobaitis pressiteates. 

Seejuures leiab Zalobaitis, et nõue hoida ehituspoed suletuna ei täida eesmärki ega aita kaasa nakkushaiguse leviku vähenemisele, seevastu on toonud aga suurt majanduslikku kahju kõikidele ehitus- ja aiakaupade müügi ettevõtjatele.

Ta lisas, et piirang mõjutab tema vaates tugevalt ja ebaproportsionaalselt ehitus- ja aiakaupluste tegevust, riivates nii põhiseaduses sätestatud ettevõtlusvabadust ja omandipõhiõigust.

Zalobaitise sõnul võimaldaks ehituskaupluste lahti hoidmine inimeste vahelisi kontakte hoopis vähendada. "Enamus ehituskauplustes müüdavatest kaupadest on samuti esmavajalikud kaubad ning just ehitus- ja aianduspoodides võimalik oste sooritada ilma lähikontaktita, hajutatult ja hästiventileeritud ruumis," ütles ta. 

Zalobaitis lisas, et õiguskantsleri poole pöördumise eesmärk on juhtida ühtlasi tähelepanu asjaolule, et praegustele piirangule on leebemaid alternatiive, mis juhinduvad rangetest hügieeninõuetest ning ühtlasi võimaldavad inimestel kevadhooajal ja sunnitult kodudes viibides endale vajalikke kaupu turvaliselt osta.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!