05.03.2014 Kolmapäev

Eesti Energia nõuab Eleringilt 9 miljonit eurot kahjutasu

Eesti Energia süüdistab Postimehe andmetel Eleringi 9 miljoni euro suuruse kahju tekkimises pärast Balti elektrituru avanemist, ühtekokku sai Eesti Energia Läti ja Leedu elektriturult 13 miljonit eurot kahju.

Eesti Energia nõuab Eleringilt 9 miljonit eurot kahjutasu
Eesti Energia nõuab Eleringilt 9 miljonit eurot kahjutasu Foto: PM

Eesti Energia nägemuse kohaselt andis Elering konkurentsiametile valeandmed Eesti ja Läti vaheliste elektri ülekandevõimsuste koormatuse kohta, mistõttu andis amet valedel eeldustel loa avada Balti ühisturg ilma riski maandavate finantsinstrumentideta, kirjutab leht kolmapäeval. Eesti Energia oli eelnevalt müünud Lätis ja Leedus agressiivselt pikaajalisi elektrilepinguid, arvestamata mullu juunist muutuva turuolukorraga. Pärast Eesti ja Läti turu avanemist suurenes hindade erinevus 2,5 korda ning loodetud kasumid pöördusid hiigelsuurteks kahjumiteks.

Eleringi juht Taavi Veskimägi kinnitas lehele, et mingeid valeandmeid pole esitatud, pealegi tegeleb ettevõte ülekandevõimsuste arvutamise, mitte hindade ennustamisega. Veskimägi ei mõista, miks Eesti Energia oma hulljulgusega saadud kahjumis neid süüdistab. "Eesti Energia riskid olid maandamata," rõhutab Veskimägi. "Müüjad, kes riskid lepingute sõlmimisel korrektselt arvesse võtsid ja oma lepingud õigesti hinnastasid, kauplevad endiselt kasumlikult."

Konkurentsiameti peadirektor Märt Ots on kahe energiafirma tüli kommenteerides mõlema suhtes kriitiline. "Elering oleks pidanud hinnaerinevuste maandamist võimaldavad finantsinstrumendid rakendama varem, kuid Eesti Energia võttis ka liiga suuri riske," ütles Ots Postimehele. "Oli pikalt ette teada, et minnakse börsisüsteemile üle, ja ettevõtte ärimudel oleks tulnud teha vastavalt turu olukorrale."

Otsa sõnul oli teada, et Lätis ja Leedus on suur elektrienergia defitsiit ning avatud turu tingimustes hakkab elekter liikuma põhjast lõunasse.

Möödunud aasta juunis kaotati Eesti- Läti piiril Eesti ja Põhjamaade elektrimüüjate jaoks võimalus piiriületuskulusid ette fikseerida, sellel otsusel oli oluline negatiivne mõju Eesti Energia majandustulemusele ja hinnaerinevuste tulemusena sai ettevõte 2013. aastal Eesti– Läti piirkondade hinnavahe tõttu kahju 13 miljonit eurot.

Kogu ette sõlmitud fikseeritud lepingute maht Lätis ja Leedus oli aasta lõpu seisuga 2322 gigavatt-tundi. Läti /Leedu portfelli tulevikuväärtust vähendas ettevõte 7,9 miljoni euro võrra.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255