24.05.2016 Teisipäev

Üüritulu deklareerimine kasvas neljandiku võrra

Möödunud aastal kasvas deklareeritud üüritulu summa võrreldes 2014. aastaga 24,6%, 15,2 miljoni euroni, mis tulenes maksu- ja tolliameti (MTA) sõnul peamiselt inimeste paremast informeeritusest ja maksekäitumise paranemisest.

Üüritulu deklareerimine on viimasel paaril aastal jõudsalt kasvama hakanud, ütles MTA peaspetsialist Hannes Udde
Üüritulu deklareerimine on viimasel paaril aastal jõudsalt kasvama hakanud, ütles MTA peaspetsialist Hannes Udde Foto: PM

Üüritulu deklareeriti mullu 5641 deklaratsioonis ja üüritulu saamist märkis 10,1% rohkem inimesi kui ülemöödunud aastal, teatas MTA teisipäeval pressiüritusel.

MTA teenindusosakonna peaspetsialist Hannes Udde sõnul on üüritulu deklareerimine viimasel paaril aastal jõudsalt kasvama hakanud ja deklareerijate arv ning deklareeritud tulu on selle aja jooksul laias laastus suurenenud poole võrra. "Selle taga on nii inimeste üldine tulude kasv, teavitustöö kui ka maksekäitumise paranemine," ütles Udde BNS-ile.

Üüritulu saamist märkis mullu 10,1% rohkem inimesi kui 2014. aastal. "Kindlasti jätkame omalt poolt teavituse ja nõustamisega ka tulevikus, suur samm on maksuasjade korrastamise suunas inimestel endil juba astutud," lisas Udde.

Küsimuse peale, kui suurt üüritulu deklareerimise kasvu ootab MTA sel aastal, vastas Udde, et seda on keeruline prognoosida, sest järgmisel aastal langeb üüritulu maksustamine 80%-ni teenitud üüritulust. "Ilmselt deklareeritud üüritulu summa järgmine aasta langeb, kuid deklareerijad tuleb juurde," märkis Udde.

Eestis maksutamisele kuuluva välistulu deklareerijate arv kasvas varasemaga võrreldes 32,6%, mis on Udde hinnangul nii inimeste teadlikkuse kasvu, kui ka riikidevahelise infovahetuse tulemus.

"Ehkki info jagamine teiste riikidega on järjest parem, siis on välistulu üks nendest, mida inimene veel ise käsitsi täitma peab, kuna info ei jõua meieni tulude deklareerimise ajaks. Seetõttu on ainult positiivne, et üha rohkem deklareeritakse see ära õigel ajal,“ lisas Udde.  

2015. aasta kohta esitati kokku 586 066 füüsilise isiku tuludeklaratsiooni, mida on 2014. aastaga võrreldes 0,4% vähem. Tulu deklareeriti 7,5% rohkem kui mullu ehk ligikaudu 7,2 miljardit eurot, mis teeb ühe deklaratsiooni kohta keskmiselt ligi 12 660 eurot.

Kontrolli tulemusena jäeti tagastamata tulumaksu 6842 deklaratsiooni alusel kokku 361 341 eurot. Üle vaadatakse peamiselt need deklaratsioonid, kus on kajastatud uus võetud eluasemelaen või maksumaksja deklareeritud andmed ei ühti MTA andmetega.

Mõned olulised numbrid möödunud aasta tuludeklaratsioonide kohta:

  • Elektrooniliselt esitati 96% deklaratsioonidest, kusjuures kõige aktiivsemad olid Rapla maakond 97,3% ja Vormsi vald 99,2%-ga.
  • Tagastatud on tulumaksu mai lõpu seisuga 374 745 deklaratsiooni alusel kogusummas 87 miljonit eurot ja kohtutäituritele on üle kantud 3,2 miljonit eurot.
  • 2015. aasta eest tuleb tasuda juurde 29 miljonit eurot, aasta tagasi oli see summa 25,1 miljonit eurot.
  • Eestis saadud palgatulu ja muid tasusid deklareeriti 6,8 miljardit eurot.
  • Keskmine palgatulu kuus oli 1014 eurot, aasta varem 943 eurot.
  • Mahaarvamisi esitati deklaratsioonide lõikes kõige enam maksumaksja maksuvaba tulu pealt (51,8%), pensionidelt (24,7%) ja laste maksuvabalt tulult (6,8%).
  • Deklareeritud eluasemelaenude intressidelt saadi keskmiselt tagasi 109, koolituskuludelt 100 ja annetustelt 20 eurot enammakstud tulumaksu.
  • Vähemalt miljon eurot tulu deklareeriti seitsmes deklaratsioonis, mida on ühe võrra rohkem kui aasta tagasi.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes