13.09.2023 Kolmapäev

Ukraina abistamiseks tehtud annetused peavad olema ka uuel aastal tulumaksuvabad

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda pöördus rahandusministeeriumi ja riigikogu rahanduskomisjoni poole ettepanekuga pikendada vähemalt ühe aasta võrra ettevõtetele kehtestatud erandit, mille kohaselt ei maksustata Ukraina abistamiseks tehtud annetusi tulumaksuga. Praegune erisus kehtib üksnes 2023. aasta lõpuni. 

Kuna sõjategevus Ukrainas ei ole lõppenud, siis vajab Ukraina jätkuvalt oma toetajate abi.
Kuna sõjategevus Ukrainas ei ole lõppenud, siis vajab Ukraina jätkuvalt oma toetajate abi. Foto: pixabay

Tulumaksuseaduse kohaselt ei pea juriidiline isik maksma tulumaksu Ukraina territoriaalse terviklikkuse ja suveräänsuse säilitamiseks ning sihtotstarbeliselt humanitaarabi andmiseks ja korraldamiseks tehtud annetustelt ja kingitustelt, kui need on tehtud 2022. aasta 24. veebruarist kuni 2023. aasta 31. detsembrini tulumaksuseaduses loetletud kaheksale organisatsioonile. 

Ukraina abistamiseks tehtud annetuste ja kingituste tulumaksuvabastuse erisus on töötanud hästi ning julgustanud Eesti ettevõtteid Ukraina abistamiseks annetusi tegema. Kuna sõjategevus Ukrainas ei ole lõppenud, siis vajab Ukraina jätkuvalt oma toetajate abi. Seetõttu on hädavajalik pikendada ajutist erisust vähemalt aasta võrra. See samm annab ka ettevõtetele selge sõnumi, et Eesti riik peab endiselt oluliseks annetuste tegemist Ukrainale ning ei kogu nende annetuste pealt tulumaksu. 

Kui rahandusministeeriumi või riigikogu rahanduskomisjoni hinnangul ei ole põhjendatud jätta tulumaksuseadusesse alles kaheksat organisatsiooni, kellele saavad ettevõtted teha annetusi tulumaksuvabalt, siis palus koda loetelusse alles jätta vähemalt need organisatsioonid, kes jätkuvalt koguvad aktiivselt annetusi Ukraina abistamiseks ja abistavad tehtud annetuste abil Ukrainat ning kelle tegevus on maksuhalduri jaoks usaldusväärne. 

Samas pakkus kaubandus-tööstuskoda välja ka alternatiivse lahenduse, mille kohaselt ei peaks iga aasta pikendama tulumaksuseaduses olevat erisust, vaid selle asemel oleks erisuse kehtestamise õigus näiteks maksu- ja tolliametil ning tulumaksuseaduses oleksid üksnes usaldusväärsuse hindamise kriteeriumid. Kindlasti oleks koja hinnangul aktsepteeritav, et organisatsioonid, kellele saab tulumaksuvabalt annetusi teha, oleksid täitnud tähtaegselt maksudeklaratsioonide ning majandusaasta aruande esitamise kohustused ning neil ei tohiks olla maksuvõlga teatud tegutsemisperioodi jooksul. Ühe kriteeriumina võib kaaluda ka viimase majandusaasta aruande audiitorkontrolli nõude seadmist, et tagada erisuse saanud organisatsioonide osas suurem läbipaistvus ja kindlustunne. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255