27.08.2019 Teisipäev

Sven Sester: renditööjõu topeltmaksustamist tuleb vältida

Riigikogu Isamaa fraktsiooni kuuluva majanduskomisjoni esimehe Sven Sesteri sõnul tuleb renditööjõu puhul ühelt poolt vältida topeltmaksustamist ning teiselt poolt võimalike konkurentsieeliseid maksude mittemaksmisel.
Sven Sester: renditööjõu topeltmaksustamist tuleb vältida
Sven Sester: renditööjõu topeltmaksustamist tuleb vältida Foto: SCANPIX

Sesteri sõnul ei vaidle keegi selle vastu, et nõudlus tööjõu järele on suur ja konkurents tööjõuturul on tihe. "Samas ei ole ma näinud ühtegi arvamust, et renditööjõudu puudutavate probleemidega ei peaks tegelema. Eesti riigi ja ettevõtluskeskkonna ühine mure on, et täna kehtivad regulatsioonid ei taga ausat konkurentsi," ütles Sester pressiteate vahendusel.

"Selleks, et kõik mängiksid ühtsete reeglite järgi, tuleb tagada, et me suudaksime märgata ja reageerida nendele juhtumitele, kus renditööjõu abil üritatakse kokku lepitud reeglitest ja maksude tasumisest kõrvale hiilida," lisas ta.

Sester lisas, et nii valitsus kui ka riigikogu ootavad tööandjatelt seoses plaanitavate renditööjõudu puudutavate maksumuudatustega lisaks kriitikale ka sisulisi ettepanekuid.

"Euroopa Liidus kehtib tööjõu vaba liikumine ning seda ei plaani keegi piirata. Minu küsimus tööandjatele on: milline on nendepoolne ettepanek, mis tagaks selle, et renditööjõudu kasutavad tööandjad täidaksid täna kehtivat keskmise palga tasumise ja muid tööjõuga seotud maksunõudeid?" ütles Sester.

Renditöö on töösuhte vorm, mida kasutatakse üle maailma järjest enam. Renditööjõu kasutamine hajutab ettevõtte majandusriske ning hõlbustab tööjõuga tegelemist ning selle suurimaks eripäraks on kolmepoolne töösuhe, kus üks ettevõte, näiteks rendiagentuur, sõlmib töölepingu töötajaga, kes asub ajutiselt tööle teise ettevõttesse.

Eesti Kaubandus-Tööstuskoda teatas möödunud nädalal, et ei toeta tulumaksuseaduse muudatust, millega pannakse Eesti ettevõtetele kohustus tasuda oma välismaalasest renditöötaja töötasult tulumaksu, kui välismaa rendileandja seda teinud ei ole.

Eelnõu eesmärk on panna välismaa ettevõtted, kes vahendavad inimesi Eestisse tööle, maksma tulumaksu töötajale makstavalt töötasult. Kaubanduskoda toetab maksude kogumisega seotud eesmärki, kuid on vastu eelnõus väljapakutud meetmele, sest need ei aita soovitud eesmärki täita, teatas koda.

"Eelnõu on koostatud kiirustades ning sellest tulenevalt on eelnõus sisalduvad meetmed ettevõtjatele ebaselged. Täielikult puudub mõjuanalüüs, mis hindaks maksurežiimi mõju renditööjõu kaasamisele. Halvimal juhul pidurdab see Eesti majanduse konkurentsivõimet, kuna kohalikku vaba tööjõudu napib," märkis kaubanduskoda.

See, et mitteresidendist renditöötajat praegu esimesest päevast alates ei maksustata, ei tähenda, et renditöötajad oleksid Eesti majandusele kahjulikud – koja hinnangul aitab renditööjõud leevendada hoopis praegust keerulist tööjõuturu olukorda.
255x300

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!