12.12.2013 Neljapäev

Sven Mikser: töötuskindlustusmakse on varjatud tulumaksulisa

Eestis kehtib töötajatele varjatud tulumaksulisana kõrge töötuskindlustusmakse, sellal kui valitsus kavatseb jätkuvalt langetada tulumaksu, mis soosib dividendide saajaid ja kõrgepalgalisi, rääkis sotsiaaldemokraatide juht Sven Mikser eile Riigikogus.

Sotsiaaldemokraatide juht Sven Mikser: töötuskindlustusmakse on varjatud tulumaksulisa
Sotsiaaldemokraatide juht Sven Mikser: töötuskindlustusmakse on varjatud tulumaksulisa Foto: PM

"Sisuliselt kehtib meil endiselt varjatud tulumaksulisa palgasaajatele ehk põhjendamatult kõrge töötuskindlustusmakse, mis pole progressiivne ja maksustab vaid palgatöötajat, mitte dividenditulu saajat," ütles Mikser.

Mikser heitis valitsusele ette, et hoolimata kõrgest töötuskindlustusmaksest ei ole valitsus valmis loobuma tulumaksu plaanitud langetusest ega tõstma tulumaksuvaba miinimumi, mida koalitsioon varem on toetanud. Näiteks lapsetoetuste tõstmiseks piisaks tulumaksu langetamisest loobumisest, märkis Mikser riigieelarve lõpphääletusele eelnenud sõnavõtus.

Positiivse külje pealt tõstis Mikser pensionide täiendava tulumaksuvabastuse, mis muudab keskmise vanaduspensioni taas tulumaksuvabaks. "Samuti on meil hea meel selle üle, et lahenduse on leidnud vähemalt sügava puudega laste vanemate õppelaenude hüvitamise küsimus, mis oli algselt eelnõu algatajatel küll kahe silma vahele jäänud, kuid mis kolmandaks lugemiseks on siiski korda saanud," ütles ta.

Ettepaneku langetada töötuskindlustusmakse 3 protsendilt 2,1 protsendile tegi töötukassa nõukogu tänavu septembris, kuid valitsus jättis selle arvestamata, sest Rahandusministeerium jättis kindlustusmakse langetamise eelnõu kooskõlastamata.

Tulumaksu määra kavatseb valitsus langetada 21 protsendilt 20 protsendile 2015. aastal.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255