10.09.2010 Reede

Riigikohtu lahend sidevõrgustikega seotud tehingute käibemaksustamise osas

Käesoleval juhul oli vaidluse alla seatud Maksu- ja Tolliameti Lõuna maksu- ja tollikeskuse maksuotsus, mille kohaselt ei kuulunud rakendamisele maksuvabastus käibemaksuseaduse (KMS) § 16 lg 2 p 2 alusel OÜ Esoni poolt AS Tartu Veevärgi kasuks kinnistu kasutusõiguse seadmisel veevarustuse- ja kanalisatsioonitorustike ehitamiseks. Lisaks rakendas Maksu- ja Tolliamet 2008. aastal kehtinud KMS § 12 lg 4 tehingule, millega OÜ Esoni andis tasuta AS-ile Elion Ettevõtted üle sidekaablid, sidekaevud ja splitterid.

Kohus asus seisukohale, et KMS § 16 lg 2 p 2 sätestatud maksuvabastus kohaldub ka kasutusõiguse seadmisele. Riigikohtu halduskolleegium selgitas, et juhtudel, kus isiklik kasutusõigus on seotud valdamisega, ei ole sisuliselt põhjendatud käibemaksuga maksustamise seisukohast erinev lähenemine võrreldes kasutusvalduse seadmisega. Seega oli maksuhaldur põhjendamatult maksustanud käivet, mis tekkis valdamisega seotud isikliku kasutusõiguse seadmisel.

Teise tehingu osas leidis kohus, et 2008. aastal kehtinud KMS § 12 lg 4 oli vastuolus sellel ajal kehtinud Euroopa Liidu õigusega ulatuses, mis võimaldas tehinguväärtuse korrigeerimist mitteseotud isikute vaheliste tehingute puhul. Kohtu arvates kohaldati põhjendamatult Euroopa Liidu õigusega vastuolus olevat KMS § 12 lg 4, kuna tehing toimus kahe mitteseotud isiku vahel, ning Eesti ei olnud õigeaegselt vastavat direktiivi käibemaksuseadusesse üle võtnud. Kohus kohaldas otse direktiivi, millest lähtuvalt ei saa mitteseotud isikute vahelist tehingut korrigeerida vastavalt turuhinnale.

Viimases osas on käibemaksuseadust muudetud alates 1.1.2009, millega kehtestati käibe väärtuse korrigeerimine selliste seotud maksukohustuslaste vahel, kus:

  • turuväärtusest suurema tasu puhul on kauba võõrandajal või teenuse osutajal osaline sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus;
  • turuväärtusest väiksema tasu puhul on kauba soetajal või teenuse saajal on osaline sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus;
  • turuväärtusest väiksema tasu puhul on kauba võõrandajal või teenuse saajal osaline sisendkäibemaksu mahaarvamise õigus ning selle kauba võõrandamine või teenuse osutamine on maksuvaba käive.


Seega tuleb ka käibemaksuarvestuses jälgida tehingupartneri staatust tulumaksuseaduse §8 mõistes. Meeldetuletuseks tuleks märkida, et seotud isiku mõistes on oodata muudatusi tulenevalt riigikogu menetluses olevast tulumaksuseaduse muutmise seadusest (eelnõu 723 SE).

Hedi Wahtramäe,
maksuosakonna vanem juhtivkonsultant
Ernst & Young Baltic AS


 

 


Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!